To pierwsze takie badanie zrealizowane po ogłoszeniu przez byłego premiera powrotu do polskiej polityki. W ostatnią sobotę Donald Tusk oficjalnie ogłosił swoją decyzję i tego samego dnia Rada Krajowa Platformy Obywatelskiej wybrała go na pełniącego obowiązki przewodniczącego partii. Aby tak się mogło stać, z funkcji zrezygnował Borys Budka. Dodajmy tylko, że także w sobotę prezesem Prawa i Sprawiedliwości ponownie został Jarosław Kaczyński.
Czy na wyborców zadziałał tzw. „efekt Tuska”? Teraz można to ocenić, bo znane są wyniki pierwszego sondażu politycznego po powrocie byłego premiera. Badanie przeprowadziła agencja Opinia24 na zlecenie RMF FM. Sondaż został przeprowadzony w dniach od 2 do 5 lipca, telefonicznie na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie losowej tysiąca osób.
Z tego badania wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbywały się w najbliższą niedzielę, to wygrałoby je Zjednoczona Prawica (PiS, Solidarna Polska, Porozumienie) z poparciem 29 procent).
Na drugim miejscu była Koalicja Obywatelska (Platforma Obywatelska, Nowoczesna, Inicjatywa Polska, Zieloni) z wynikiem 23 proc. głosów.
Na podium jest jeszcze Polska 2050 Szymona Hołowni, która w badaniu uzyskała wynik 17 proc.
W dalszej kolejności są Konfederacja (KORWiN, Ruch Narodowy, Konfederacja Korony Polskiej) - 10 proc. oraz Lewica (Nowa Lewica, Razem) - 8 proc.
Poza parlamentem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe (4 proc.) oraz Kukiz'15 (1 proc.).
Zaznaczmy, że 8 proc. ankietowanych odmówiło udzielenia odpowiedzi bądź wybrało opcję "nie wiem", "trudno powiedzieć". Wśród zapytanych o zdanie Polaków udział w wyborach "na pewno weźmie" 66 proc. osób.
Zmiany w preferencjach wyborczych są ewidentne. Na szczycie rankingu poparcia doszło do zmian. Dla porównania 30 czerwca swoje wyniki przedstawiła pracownia Social Changes i wówczas na Zjednoczoną Prawicę chciało głosować 34 proc. zadeklarowanych wyborców, na Polskę 2050 - 23 proc., a na Koalicję Obywatelską 17 proc.
Napisz komentarz
Komentarze