Mniej wykonywanych badań
Naukowcy przyjrzeli się liczbie pacjentów, którzy korzystali z programu profilaktyki na początku pandemii. Wyniki były zatrważające. Według opracowanego przez NIO raportu, kolonoskopię w kwietniu i maju 2020 r. wykonało o 85 proc. mniej pacjentów niż w analogicznym okresie 2018 r. Taki sam wynik procentowy dotyczy Polek, które w ub.r. nie poddały się cytologii (porównanie z rokiem 2019). Niechlubnym rekordem okazały się jednak badania mammograficzne. Skorzystało z nich aż 94 proc. mniej pacjentek niż w roku 2019.
Mniejsza rozpoznawalność chorób
2020 r. przyniósł również niebagatelny spadek rozpoznawalności zachorowań. W okresie kwiecień / maj wykryto o 26 proc. mniej przypadków nowotworu mniej niż w roku poprzedzającym. Analitycy szacują, że liczba nowych rozpoznań w 2020 r. spadła o ok. 20 proc. Oznacza to, że zdiagnozowano o 1/5 mniej Polaków, niż w roku 2019. Dużą odpowiedzialność ponosiły za to działania związane z pandemią.
Wydaje się to spowodowane intensywnymi działaniami zapobiegającymi szybkiemu rozprzestrzenianiu się epidemii (np. akcja “Zostań w domu”), lokalnym i globalnym chaosem związanym z naszym zrozumieniem dynamiki rozprzestrzeniania się wirusa, czy też większym niż w późniejszych fazach strachem ludzi przed infekcją SARSCov-2.
Lekarze apelują o wykonywanie badań profilaktycznych
W raporcie NIO specjaliści wskazują, że placówki medyczne są w sposób odpowiedni zabezpieczone przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa, a ryzyko związane z zaniechaniem leczenia przypadków onkologicznych przewyższa prawdopodobieństwo zakażenia się SARS-COV-2.
Analizy wskazują również, że chorzy na nowotwory nie byli istotnie zagrożeni zachorowaniem na COVID-19, co świadczy o właściwym zabezpieczeniu oddziałów/szpitali onkologicznych. (…) Należy zminimalizować strach ludzi przed pojawieniem się w szpitalu onkologicznym w celu przeprowadzenia odpowiedniej diagnostyki i leczenia.
Napisz komentarz
Komentarze