Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 13:44
Reklama

GIF wycofuje z obrotu popularny lek. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Główny Inspektorat Farmaceutyczny ostrzega, że jeden z popularnych leków został wycofany z obrotu. Powodem jest wada jakościowa. W składzie wykryto zanieczyszczenie niepożądaną substancją. Jeśli masz go w domu, koniecznie odnieś do apteki.
GIF wycofuje z obrotu popularny lek. Sprawdź, czy masz go w apteczce

Autor: fot. iStock

Popularny lek obniżający cholesterol

GIF poinformował, że w wyniku przeprowadzonych kontroli, w jednym z popularnych leków obniżających poziom cholesterolu, wykryto obecność kwasu salicylowego oraz acetylosalicylowego. Ponieważ składniki te mogą oddziaływać na organizm, urząd podjął decyzję o wycofaniu z obrotu całej serii medykamentu.

O jaki produkt chodzi?

Apo-Simva 40 to lek, który stosuje się w walce ze zbyt wysokim cholesterolem oraz zapobiegawczo, kiedy istnieje ryzyko związane z chorobami układu sercowo – naczyniowego (np. zawał lub miażdżyca naczyń serca). GIF wskazuje konkretną partię produktu. Osoby, które są w jego posiadaniu, mogą sprawdzić czy został on wycofany z obrotu, weryfikując zgodność wszystkich, poniższych informacji:

  • Nazwa produktu: Apo-Simva 40 - tabletki powlekane
  • Moc: 40 mg
  • Podmiot odpowiedzialny: Aurovitas Pharma Polska Sp. z o.o.
  • Wielkość opakowania: 30 tabl.
  • Numer serii: 10620
  • Termin ważności: 30.06.2023 r.

Jakie są niepożądane działania ujawnionych składników?

Acetylosalicylany
są znane z dobroczynnego działania (np. przeciwbólowego i przeciwzapalnego), jednak jak każdy wyrób farmaceutyczny, mogą powodować niepożądane reakcje. Ze stosowania preparatów stworzonych przy ich użyciu powinny zrezygnować kobiety miesiączkujące (może spotęgować krwawienie); dzieci poniżej 12 r.ż. (powodują niebezpieczny obrzęk mózgu oraz niewydolność wątroby, określane Zespołem Reye’a); osoby cierpiące na astmę (powoduje duszności); pacjenci, którzy mają problemy z krzepnięciem krwi, w tym osoby czekające na zabieg lub operację (kwas acetylosalicylowy działa na nią rozrzedzająco); cukrzycy (wchodzi w reakcję z lekami); matki karmiące piersią (substancja przenika do mleka, mogąc zaszkodzić również dziecku).

Kwas salicylowy bywa przyczyną reakcji uczuleniowej, która objawia się poprzez nasilony kaszel, duszności i zmiany skórne.

Wadliwy lek należy zanieść do najbliższej apteki i umieścić w pojemniku przeznaczonym na medykamenty, które zostaną poddane utylizacji.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama