Święto Kociewia, które od kilku lat odbywa się w ramach Jarmarku św. Dominika w Gdańsku, rozpoczęło się od barwnego korowodu Kociewiaków, którzy śpiewem, tańcem i uśmiechem zachęcali gdańszczanki i gdańszczan oraz turystów odpoczywających na Pomorzu do przyłączenia się do nich. Przemarszowi towarzyszyło ogromne zainteresowanie. Nie brakowało oklasków oraz zdjęć.
Na miejscu pojawili się także samorządowcy.
Na pewno udana impreza, która popularyzuje Kociewie. Dużo osób przebywających w Gdańsku pytało: Gdzie to Kociewie? Dlaczego takie święto? Dlaczego w Gdańsku? Dlaczego na Jarmarku? Takich odpowiedzi udzielaliśmy praktycznie przez cały korowód.
- Mirosław Augustyn, starosta tczewski
Po tych dwóch latach, bo przecież mieliśmy rok przerwy, czuję ogromną radość, że obchodzimy nasze święto. Za nami liczny i bardzo kolorowy przemarsz, między innymi ulicą Długą w Gdańsku, do tego wspaniała atmosfera i rewelacyjne przyjęcie Kociewiaków przez ludzi z zewnątrz. Czego chcieć więcej? To święto jest ogromną promocją Kociewia. Działania, jakie robimy w ramach trzech powiatów oraz LOT-u Kociewie, zmierzają do tego, aby nasz region był rozpoznawalny w całym kraju.
- Kazimierz Chyła, starosta starogardzki
fot. Powiat Starogardzki
Po barwnym korowodzie, który przeszedł ulicami Gdańska, na Skwerze Heweliusza odbyły się Unikaty z Kociewia. Jest to szeroka prezentacja dorobku kulturalnego Kociewia. Wydarzenie uświetniły występy muzyczne i taneczne lokalnych artystów czy też pokazy historyczne. Na straganach odbyły się pokazy rękodzieła, była możliwość zakupu regionalnych wydawnictw oraz spróbowania kociewskiej kuchni. Na scenie wystąpił m.in. Zespół Folklorystyczny Kociewie Retro, zespół 5/6 czy też MAD in Poland.
To świetna okazja, żeby zaprezentować nie tylko mieszkańcom Pomorza, ale również turystom, uroki Kociewia czyli krainy etnograficzno-kulturalnej. Jesteśmy regionem, który skupia ponad 360 tysięcy mieszkańców trzech powiatów.
- Wioleta Strzemkowska-Konkolewska, członek Zarządu Powiatu Starogardzkiego
fot. Powiat Starogardzki
Starosta tczewski, Mirosław Augustyn mówi dlaczego warto promować Kociewie:
Jest to piękny region, jest co pokazywać. Są zarówno zabytki, jak i świeże powietrze, woda - i oczywiście kultura kociewska, charakterystyczny haft, mowa, jadło kociewskie. Jest się czym pochwalić!
- Mirosław Augustyn, starosta tczewski
Rangę Kociewia podkreśla także wicestarosta starogardzki, Patryk Gabriel:
Kociewie to też fantastyczne miejsce, żeby mieszkać, żeby zdobywać wykształcenie, żeby się rozwijać. Ogromnym atutem jest kociewska przyroda. W ten sposób chcielibyśmy zachęcać tych, których nieco zmęczył gwar wielkiego miasta, do tego, aby pojawili się na Kociewiu.
- Patryk Gabriel, wicestarosta starogardzki
Ostatnim elementem Święta Kociewia była wystawa artystyczna połączona z koncertem Kociewie ART. Już od 30 lipca w Nadbałtyckim Centrum Kultury można było podziwiać obrazy i zdjęcia kociewskich twórców: Pawła Tadeusza Galińskiego, Urszuli Kulczyk, Michała Majewskiego oraz Krzysztofa Rudka. Finisaż wystawy uświetnił występ zespołu 5/6.
Napisz komentarz
Komentarze