Chodzi o szlaki klasy GP (główne ruchu przyspieszonego) i G (główne). To właśnie takie drogi zostały umieszczone przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad na liście inwestycji do kompleksowej przebudowy lub rozbudowy. W ramach przedsięwzięć wymieniana jest nie tylko nawierzchnia, ale także powstają chodniki, przejścia dla pieszych i ścieżki rowerowe. Drogowcy budują zatoki autobusowe i stawiają sygnalizację świetlną.
W ramach rozbudowy drogi krajowej, nawierzchnia konstrukcji drogi dostosowywana jest do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś, czyli ruchu pojazdów ciężarowych o dopuszczalnym nacisku pojedynczej osi napędowej do 11,5 tony. Projektowany przekrój to najczęściej droga jednojezdniowa, z dwoma pasami ruchu o szerokości 3,5 m oraz opaskami (stanowiącymi część pobocza, po obu stronach jezdni) o szerokości 0,5 m.
~ GDDKiA
Tysiące kilometrów
W przygotowaniu jest już 219 zadań, które w sumie obejmują 1660 km dróg. W wielu przypadkach są to wielokilometrowe odcinki. Zostanie rozbudowana m.in droga krajowa numer 22 na długości ponad 256 km od Kostrzyna nad Odrą do Elbląga, a ok. 190 km liczy DK 79 w województwie mazowieckim, świętokrzyskim i małopolskim, która także jest na liście. DK 36 na terenie Wielkopolski i Dolnego Śląska to 82 km, a 75 km to długość DK 74 w Lubelskiem. Już teraz drogowcy pracują w 43 miejscach w całej Polsce i zajmują się łącznie ok. 155 km tras. Trwa np. rozbudowa DK61 Legionowo - Zegrze (woj. mazowieckie), rozbudowa DK21 Słupsk - Ustka (woj. pomorskie) czy rozbudowa DK28 Przemyśl - Medyka (woj. podkarpackie).
13 zadań o długości ok. 26 km zostało zakończonych w ostatnim czasie, ale wciąż trwają ich ostateczne rozliczenia. Dotyczy to m.in. przebudowy drogi krajowej nr 66 w m. Szepietowo (woj. podlaskie) czy rozbudowy DK74 na odcinku Frampol - Gorajec (woj. lubelskie).
~ GDDKiA
Lista inwestycji GDDKiA (w trakcie realizacji i przygotowaniu) znajduje się w tym miejscu.
Napisz komentarz
Komentarze