Mogą więcej
Wraz z początkiem lata, farmaceuci uzyskali nowe uprawnienia związane z pandemią. Po przejściu specjalnego szkolenia, upoważnieni są do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19. Zamysłem w poszerzaniu kompetencji aptekarzy było ułatwienie pacjentom skorzystania z możliwości przyjęcia preparatu przeciwwirusowego, aby przybliżyć perspektywę uzyskania powszechnej odporności Polaków. Teraz specjalistom od leków dojdą kolejne obowiązki. Wszystko w trosce o dobro pacjenta i sprawniejszą opiekę nad nim.
Będą rozmawiać z klientami
Ministerstwo zdrowia uruchomiło program pilotażowy przeglądu lekowego, który skierowany będzie głównie do seniorów. Według raportu zespołu ds. opieki farmaceutycznej przy Naczelnej Izbie Aptekarskiej, 90 proc. z badanych pacjentów powyżej 65 r.ż. miało problem z właściwym przyjmowaniem leków. Ponad połowa starszych osób zażywała niewłaściwy lek lub dwa specyfiki, których składniki wchodziły ze sobą w interakcję. W 46 proc. przypadków pojawiły się działania niepożądane, a w 41 proc. terapia była zbędna. Dzięki nowemu przedsięwzięciu, sytuacja ma się zmienić, odciążając całą służbę zdrowia i chroniąc jednocześnie nieświadome osoby przed szkodliwym działaniem specyfików.
Jak powinien wyglądać przegląd?
Przychodzi pacjent z całą listą leków, które sobie w domu mozolnie wypisał i opowiada nam, jak on te leki przyjmuje i w jakich ilościach. Wydaje się być czasem kuriozalne i prawie niemożliwe, że człowiek jest w stanie taką ilość leków przyjąć.
- wyraził zaniepokojenie w rozmowie w TVN24 Mikołaj Konstanty ze Śląskiej Izby Aptekarskiej
Aby zapobiegać zagrożeniom, wynikającym z niewłaściwego przyjmowania produktów leczniczych, aptekarze przeprowadzą z pacjentami szczegółową rozmowę na temat ich trybu życia, diety, uzależnień, zażywanych leków oraz ich dawek, obaw i zadowolenia z życia itp. Na podstawie zebranych informacji farmaceuci przeanalizują, czy stosowana terapia lekowa (włącznie z preparatami dostępnymi bez recepty) jest prawidłowa. W przypadku wątpliwości, będą mogli skonsultować się z lekarzem w celu uzgodnienia ewentualnych zmian. W efekcie poprawi się nie tylko kondycja fizyczna, ale również stan portfela osób objętych pomocą.
Początkowo w program zaangażowanych będzie kilkadziesiąt aptek, jednak w ciągu dwóch lat resort zdrowia chce włączyć do niego wszystkie takie punkty.
Napisz komentarz
Komentarze