Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
poniedziałek, 25 listopada 2024 20:49
Reklama

Prezydent zabrał głos w sprawie "Lex TVN"

Od tygodni w sejmowych ławach trwa debata nad nowelizacją ustawy medialnej. Prawo i Sprawiedliwość chce zakazać nadawania w polskiej telewizji kanałom z kapitałem spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Zagrożenie dotyczy szczególnie stacji TVN, której właścicielem jest amerykański koncern Discovery. Teraz prezydent Andrzej Duda zabrał głos w sprawie.
Prezydent zabrał głos w sprawie "Lex TVN"

Autor: iStock

Lex TVN

Gdyby postulaty PiS w sprawie zmian ustawy o radiofonii i telewizji weszły w życie, stacja telewizyjna TVN nie mogłaby nadawać w Polsce. Założenia nowelizacji określają, że według nowych zasad na terenie naszego kraju zakazana byłaby działalność mediów spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jednym z nich jest amerykański koncern Discovery, właściciel m.in. kanałów TVN czy TVN24. Nieoficjalnym powodem zmian jest próba zmuszenia nadawcy do odsprzedania udziałów polskim podmiotom biznesowym. W ten sposób władza mogłaby zyskać większą kontrolę nad przekazywanymi przez nadawcę treściami.

Prezydent zabrał głos

Choć w sejmie nowelizację posłowie poparli większością głosów, decydujące w tej sprawie może być zdanie prezydenta Andrzeja Dudy. Pytany o swój stosunek do repolonizacji mediów amerykańskich powiedział, że rozważa zawetowanie ustawy. Swoje obawy uzasadnił pogorszeniem relacji z USA, co mogłoby być konsekwencją wprowadzenia wobec nich ograniczeń w prowadzeniu biznesu w Polsce.

 

Kwestia repolonizacji mediów powinna się odbyć na zasadzie rynkowej. Były już takie przypadki, jeśli chodzi o media, i poprzedni właściciele nie narzekali na taką transakcję. Jest to jednak kontrowersyjne rozwiązanie, które jest niezrozumiałe dla naszych amerykańskich partnerów z dwóch względów. Po pierwsze ze względu na stosunek Amerykanów do ochrony własności, a po drugie z uwagi na wartość wolności słowa.

~ Andrzej Duda


Andrzej Duda dodał również, że w Ameryce wolność słowa jest posunięta bardzo daleko, dlatego Polska powinna „dokładnie zważyć interesy”. 15 sierpnia podczas przemówienia na Placu Piłsudskiego w Warszawie, prezydent dał już do zrozumienia, że rozważa podważenie planów obozu rządzącego. Zapewniał wówczas, że wszędzie, gdzie ma na to wpływ, będzie stał na straży wolności słowa i swobody prowadzenia działalności.

Zbyt wiele do stracenia

Być może za sprawą obaw prezydenta stoi alternatywny plan TVN. 26 września wygaśnie polska koncesja umożliwiająca jej nadawanie w naszym kraju. Zgodnie z prawem unijnym, komercyjna stacja może zapewnić sobie ciągłość emitowania na podstawie holenderskiej koncesji, która została jej już przyznana. To oznaczałoby, że zmiany w ustawie naraziłyby polskie relacje ze Stanami Zjednoczonymi, choć do repolonizacji TVN i tak by nie doszło.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama