W piątek 3 września, w Centrum Kultury w Tczewie odbędzie się festiwal Short Waves on Tour. O szczegółach mówi Marta Krynicka z CKiS:
To jest taka wersja objazdowa festiwalu Short Waves. Tu oczywiście jest to skrócona wersja, bo ten festiwal trwa o wiele dłużej i o wiele więcej filmów można obejrzeć, ale myślę że też warto nas odwiedzić. W programie jest kilka filmów. Będą to bardzo różnorodne filmy, bo będą i dokumenty i fabuły. Będzie też coś takiego jak animacja i dokument. Brzmi to nieco dziwnie i egzotycznie, ale da się to zrobić.
Tematyka też będzie bardzo różna, bo będą filmy które zgłębiają relacje rodzinne. Będą filmy, które nawiązują do czasów kiedy czekaliśmy na nowe milenium i do lęków z tym związanych. Będzie też troszeczkę takie patrzenie w przyszłość, co może nas czekać za kilkanaście lat, także tematyka jest różnorodna. Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie.
~ Marta Krynicka, Centrum Kultury i Sztuki
Na festiwalu, widzowie będą mogli zagłosować na swoje ulubione produkcje:
Skoro to jest taki festiwal objazdowy u nas, to macie państwo szansę też troszkę wpłynąć na wynik tego ogólnego festiwalu, ponieważ podczas Short Waves on Tour będzie przeprowadzone głosowanie na film, który się najbardziej państwu spodoba. Takie wyniki wszystkich głosowań widzów z całej Polski będą zebrane w całość, a do wygrania dla filmowców jest 7000 złotych.
fot. materiały prasowe organizatora
Z kolei w niedzielę, 5 września w parku za Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się charytatywny koncert Harcerskiej Orkiestry Dętej. Podczas koncertu, wolontariusze będą zbierać fundusze na leczenie Ewy Ziółkowskiej. O szczegółach, mówi Magdalena Riebandt z CKiS:
Wystąpi nasza najważniejsza, najwspanialsza orkiestra dęta pod dyrekcją Magdalena Kubickiej-Netki i uwaga, orkiestra tym razem zagra w szczytnym celu, bo podczas koncertu wolontariusze będą zbierać pieniądze na leczenie Ewy Ziółkowskiej. Jeżeli chcieliby państwo i posłuchać dobrej muzyki i wesprzeć szlachetną akcję to zapraszamy 5 września o godzinie 16:00.
~ Magdalena Riebandt, Centrum Kultury i Sztuki
Jakich utworów można spodziewać się na koncercie?
W kwestii muzyki, na pewno będzie muzyka filmowa. Na pewno będą aranżacje na orkiestrę dętą znanych, popularnych przebojów. No i myślę, że również będzie coś z klasyki - muzyki klasycznej. Oprócz tego wiem, że orkiestra szykuje niespodziankę - nowe utwory - więc myślę, że będzie to co już znamy, ale też będą i nowe propozycje.
Przypomnijmy, że u Ewki Ziółkowskiej zdiagnozowano guza pnia mózgu. Początkowo u dziecka pojawiło się podwójne widzenie, a następnie zaburzenia koordynacji ruchowej. Rodzice dziewczynki nie są w stanie sfinansować kosztów dodatkowych badań i leczenia. Wstęp na charytatywny koncert jest wolny, ale obowiązuje cyfrowa wejściówka którą można otrzymać w kasie Centrum Kultury i Sztuki.
fot. Harcerska Orkiestra Dęta - Tczew
8 września w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie odbędzie się “Mały Festiwal Ty i Ja”. Mówi Marta Krynicka:
To jest nowość w naszym repertuarze, ponieważ to jest też rodzaj festiwalu objazdowego. Tym razem z Koszalina, gdzie ten festiwal jest organizowany od 18 lat. Ten festiwal nazywa się "Integracja Ty i Ja", a takie objazdowe mniejsze festiwale z mniejszą ilością filmów, ale nie mniej ciekawe na pewno, odbywają się w kilkunastu, a może nawet kilkudziesięciu już miastach Polski i teraz po raz pierwszy właśnie w Tczewie. Ja się bardzo cieszę, że udało nam się tutaj zaprosić ten festiwal. Zapraszam państwa już 8 września o godzinie 18:00. To jest środa, ale mam nadzieję że państwo wygospodarują troszeczkę czasu, ponieważ jest to taki ważny festiwal na mapie Polski.
~ Marta Krynicka
Czego można się spodziewać na festiwalu?
Tematyka tych filmów dotyczy osób z niepełnosprawnością i ten festiwal ma na celu integrację osób niepełnosprawnych ze społecznością lokalną, więc myślę że to też jest jedyna taka okazja, żeby spojrzeć troszeczkę inaczej na życie. Na świat który nas otacza i zobaczyć ten świat z perspektywy osób z niepełnosprawnością. Będzie można obejrzeć kilka filmów. Właściwie 7. Ten cały festiwal potrwa ponad 160 minut. Można wybrać część filmów. Można zostać na całym festiwalu, do czego też zapraszam, ale myślę że najważniejsze jest to inne spojrzenie. Oczywiście, w trakcie trwania festiwalu jesteśmy przygotowani też na osoby z niepełnosprawnościami, także zapraszamy.
fot. materiały prasowe organizatora
Co roku, jesienią, tczewska instytucja gości teatry, które realizują spektakle w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska. O idei tego programu mówi Magdalena Riebandt:
Ideą tego programu jest dotarcie do miejscowości w których nie ma teatru, więc my jak najbardziej jesteśmy taką miejscowością. Nie ma u nas teatru, więc wpisujemy się w założenia tego programu, gościmy różne teatry. W tym sezonie akurat 2, ale zazwyczaj jest tego więcej i można poczytać też o tym programie jakie się odbywają spektakle. Jest ich bardzo dużo. Są bardzo różnorodne.
~ Magdalena Riebandt
W czwartek 9 września w ramach tego programu, Tczew odwiedzi Teatr Dramatyczny z Koszalina:
Pierwszy występ odbędzie się 9 września i gościć będziemy Teatr Dramatyczny z Koszalina. Ten teatr zaprezentuje spektakl pod tytułem "Żeby umarło przede mną". Będzie to spektakl opowiadający historię matek dzieci niepełnosprawnych, więc temat poważny ale - jak zapewnia teatr - zapodany w bardzo przystępnej formie.
fot. materiały prasowe organizatora
Z kolei 19 września do Tczewa przybędzie Teatr Baj Pomorski z Torunia i zaprezentuje spektakl pod tytułem “Laboratorium Dźwięku”:
Druga propozycja zupełnie różna tematycznie. Teatr Baj Pomorski z Torunia przybędzie do nas 19 września. Teraz jest propozycja dla wszystkich. Będzie to spektakl i opowieść o muzyce, poszukiwaniu dźwięków pierwotnych. Wszystko będzie się odbywało pod kierunkiem, nadzorem, profesora muzyki klasycznej.
fot. materiały prasowe organizatora
To jednak nie wszystko, bo instytucja zadbała także o repertuar dla fanów kabaretu jak i również stand-upu. 11 września o godzinie 16:00 wystąpi, przekładany przez pandemię, Kabaret Czesuaf w programie "Przyjęcie". O szczegółach mówi Magdalena Riebandt z CKiS:
Kabaret Czesuaf już jest jakiś czas przenoszony. W związku z pandemią nie mogliśmy zrealizować tego występu. Jakoś tak pechowo wychodziło, że właśnie w tym czasie kiedy planowaliśmy był lockdown i byliśmy zajęci. Mam nadzieję, że teraz 11 września uda się zrealizować "Przyjęcie" u Kabaretu Czesuaf.
11 września o godzinie 16:00. Jeżeli jeszcze ktoś chciałby, bądź ktoś po występie ostatniego kabaretu K2, był zadowolony i chciałby jeszcze się pośmiać to teraz będzie okazja.
Za to 17 września w Centrum Kultury i Sztuki wystąpi Maciej Brudzewski i Paweł Bakteria:
Kolejna okazja, żeby się pośmiać to 17 września. Będzie stand-up. Maciej Brudzewski i Paweł Bakteria na supporcie. To jest troszkę inny rodzaj rozrywki, ale jeżeli ktoś lubi stand-up, jeżeli ktoś słucha, gdzieś tam na YouTube'ach ogląda, bywa też u nas bo są stand-upy, to również we wrześniu przygotowaliśmy taką ofertę. No i dodam, że jesienią jeszcze stand-up'owo będzie się działo.
Szczegóły dotyczące wszystkich wydarzeń znajdziecie na stronie internetowej ckis.tczew.pl
Napisz komentarz
Komentarze