Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 03:42
Reklama

W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

Zazwyczaj działo się to w październiku, ale władze Kościoła katolickiego w Polsce zdecydowały o organizacji akcji w tym miesiącu. Wskazały najbliższą niedzielę, 26 września.
W niedzielę warto, żeby wierni poszli do kościoła. Będzie specjalna akcja

Autor: fot. iStock

Liczenie wiernych

 

Przed świątyniami staną wyznaczone osoby. Obecne będą także we wnętrzach kościołów, a ich zadaniem będzie obserwowanie wiernych. Tak jest co roku, bo co roku takie działania są podejmowane. Różnica polega na tym, że dotychczas Konferencja Episkopatu Polski wybierała termin październikowy, a tym razem wskazała na wrzesień. Na najbliższą niedzielę.

Chodzi o liczenie wiernych, które przeprowadza Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego. Celem tej akcji jest nie tylko wskazanie, ile osób jest obecnych na mszach świętych (dominicantes), ale także policzenie ilu z wiernych przystępuje do komunii świętej (communicantes). Księża muszą także wypełnić specjalną ankietę, w której powinni podać informacje także o zabytkach znajdujących się na terenie diecezji. A co do samego liczenia wiernych, to w druku jaki muszą wypełnić znajduje się instrukcja:

 

Liczeniem obejmujemy wszystkich obecnych na Mszy św. od 7 lat wzwyż, przy czym osobno należy policzyć mężczyzn (w tym chłopców w wieku szkolnym) oraz kobiety (w tym dziewczynki w wieku szkolnym). Liczenie należy przeprowadzić przed lub po każdej Mszy św. za pomocą starszych ministrantów lub innych osób godnych zaufania. Prosimy o wpisywanie danych dla poszczególnych Mszy św., zarówno liczby obecnych wiernych jak i liczby rozdanych Komunii  św. Uwzględnić należy również msze św. sobotnie odprawiane w liturgii niedzielnej.



Kościół w liczbach
 

Zebrane dane zostaną opracowane i uzupełnione o kolejne informacje, a następnie upublicznione, co przedstawi pełny obraz Kościoła katolickiego w Polsce i naszą religijność. Ostatni taki raport został pokazany w grudniu 2020 roku (na podstawie liczenia wiernych z jesieni 2019). Wówczas wskaźnik dominicantes wyniósł 36,9 procent, a communicantes, 16,7 procent. Najwyższy wskaźnik odnotowano w diecezji tarnowskiej (70,8 proc.), rzeszowskiej (62,1 proc.) i przemyskiej (58,5 proc.). Najniższy zaś w szczecińsko-kamieńskiej (23,3 proc.), łódzkiej (23,6 proc.) oraz koszalińsko-kołobrzeskiej (23,8 proc.). Na lekcje religii uczęszczało 87,6 proc. uczniów. W 2019 roku sakramentu chrztu udzielono 372,9 tys. osobom, o ponad 3,5 proc. mniej niż w 2018 roku. Do pierwszej komunii św. przystąpiło niespełna 400 tys. osób. Sakrament bierzmowania przyjęło 382,5 tys. osób, czyli zdecydowanie więcej niż rok wcześniej, co wynikało ze zmian wieku udzielania tego sakramentu. Sakrament małżeństwa został udzielony 125 tys. parom.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama