"Polski Ład" i zmiany w podatkach
Sztandarowy obecnie projekt rządowy, czyli „Polski ład” ma wprowadzić – już w 2022 roku – szereg zmian podatkowych. Jedną z nich jest zwolnienie z płacenia podatku PIT większości emerytów. Prace nad szczegółowymi rozwiązaniami trwają, a posłowie zgłaszają do projektów ustaw własne propozycje. Jedna z nich zakłada, że podatków nie będzie płaciła kolejna, duża grupa Polaków.
Chodzi o rodziny wielodzietne, w których jest przynajmniej czwórka dzieci. Mają nie płacić podatków. Poseł PiS, Bartłomiej Wróblewski w „Dzienniku Gazecie Prawnej” przyznaje:
Mieliśmy nieco inne propozycje wyjściowe, ale stanęło na zerowym PIT dla rodzin 4 plus. To dobre rozwiązanie, teraz trwają rozmowy na temat szczegółów. Ostatnie słowo należy do premiera Mateusza Morawieckiego.
Jednak według dziennikarzy sprawa jest już przesądzona, a rząd zgadza się na takie rozwiązanie. Poseł Kamil Bortniczuk wyjawia, że prowadzone były rozmowy z Ministerstwem Finansów oraz Ministerstwem Rodziny i uznano, że po zerowym PIT dla młodych (funkcjonuje od 2019 roku) należy wprowadzić takie rozwiązanie w stosunku do rodzin wielodzietnych.
W ustawie ma się znajdować jednak zapis, że podatku nie trzeba będzie płacić, gdy przy wspólnym rozliczeniu się małżonków dochody nie przekroczą 170 tys. złotych rocznie.
To dokładnie ulga dla młodych razy dwa, czyli dla każdego z rodziców przy wspólnym rozliczeniu. Mówimy więc o wspólnych dochodach rodziców na poziomie ok. 14 tys. zł miesięcznie. Rodziny muszą mieć motywację do posiadania i wychowania dzieci nie tylko w postaci np. 500 plus, ale również ulg podatkowych.
W naszym kraju jest około 630 tys. rodzin wielodzietnych
Zmiany mają dotyczyć milionów Polaków, bo według danych z początku tego roku w naszym kraju jest około 630 tys. rodzin wielodzietnych, czyli prawie 3,5 mln osób. W 2016 roku Związek Dużych Rodzin „Trzy Plus” opublikował raport, w którym wskazano, że najwięcej takich rodzin jest we wschodniej Polsce.
Napisz komentarz
Komentarze