Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 05:34
Reklama

Przyszłość sztucznej inteligencji? Wykrywanie naruszenia umów w Internecie. UOKIK ogłasza konkurs

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ogłosił konkurs na narzędzie, które miałoby wstępnie analizować wzorce umowne wykorzystywane przez przedsiębiorców w kontaktach z klientami pod kątem postanowień niedozwolonych. Oprogramowanie będzie działać na bazie sztucznej inteligencji, a także ma aktywnie wykrywać naruszenia umów w Internecie.
Przyszłość sztucznej inteligencji? Wykrywanie naruszenia umów w Internecie. UOKIK ogłasza konkurs

Autor: fot. GovTech Polska

Jak to działa?

 

Jak mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKIK, program oparty o sztuczną inteligencję pozwoli na wstępną weryfikację dużo większej ilości danych niż jest to obecnie możliwe. Dzięki temu eliminowanie naruszeń w umowach będzie szybkie i skuteczne. Pozwoli to też pracownikom Urzędu na szeroki monitoring umów przedstawianych konsumentom:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

Zadaniem projektowanego narzędzia ma być wyszukiwanie postanowień abuzywnych – zarówno w umowach dostarczanych przez konsumentów, jak i wyszukiwanych samodzielnie przez web crawlera na stronach internetowych przedsiębiorców i sklepów internetowych. Zgodnie z założeniami, stworzone narzędzie powinno przeszukać umowę lub regulamin, wyróżnić niedozwolone klauzule oraz wskazać dlaczego mogą one mieć charakter niedozwolony. Następnie pracownik UOKiK dokona weryfikacji wyniku pracy algorytmu i oceni, czy zasadne jest podjęcie interwencji, mając na względzie również treść samego zawiadomienia złożonego przez konsumenta.

~ Tomasz Chróstny, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów

 

Kto za to zapłaci?

 

Projekt jest realizowany ze środków unijnych. Konkurs jest prowadzony we współpracy z GovTech Polska, który zajmuje się koordynacją kluczowych projektów w zakresie cyfryzacji w Polsce. Prace nad aplikacją mają mieć charakter dwuetapowy i nieograniczony. Uczestnicy konkursu będą musieli przygotować Proof of Concept, czyli krótką implementację rozwiązania, która miałaby udowodnić, że oprogramowanie spełnia oczekiwania i jest możliwe do zrealizowania. Jak czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:

 

Prace konkursowe w pierwszym etapie można składać do 19 października 2021 roku do godziny 16.00. Dla autorów najlepszych prac w pierwszym etapie konkursu przewidziano nagrody pieniężne, a zwycięzca drugiego etapu otrzyma zaproszenie do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki. Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowego narzędzia w Urzędzie planowane jest do końca 2022 roku.

 

Budżet wdrożenia systemu AI wynosi blisko półtora miliona złotych. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie GovTech Polska.

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama