Jak to działa?
Jak mówi Tomasz Chróstny, Prezes UOKIK, program oparty o sztuczną inteligencję pozwoli na wstępną weryfikację dużo większej ilości danych niż jest to obecnie możliwe. Dzięki temu eliminowanie naruszeń w umowach będzie szybkie i skuteczne. Pozwoli to też pracownikom Urzędu na szeroki monitoring umów przedstawianych konsumentom:
Zadaniem projektowanego narzędzia ma być wyszukiwanie postanowień abuzywnych – zarówno w umowach dostarczanych przez konsumentów, jak i wyszukiwanych samodzielnie przez web crawlera na stronach internetowych przedsiębiorców i sklepów internetowych. Zgodnie z założeniami, stworzone narzędzie powinno przeszukać umowę lub regulamin, wyróżnić niedozwolone klauzule oraz wskazać dlaczego mogą one mieć charakter niedozwolony. Następnie pracownik UOKiK dokona weryfikacji wyniku pracy algorytmu i oceni, czy zasadne jest podjęcie interwencji, mając na względzie również treść samego zawiadomienia złożonego przez konsumenta.
~ Tomasz Chróstny, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów
Kto za to zapłaci?
Projekt jest realizowany ze środków unijnych. Konkurs jest prowadzony we współpracy z GovTech Polska, który zajmuje się koordynacją kluczowych projektów w zakresie cyfryzacji w Polsce. Prace nad aplikacją mają mieć charakter dwuetapowy i nieograniczony. Uczestnicy konkursu będą musieli przygotować Proof of Concept, czyli krótką implementację rozwiązania, która miałaby udowodnić, że oprogramowanie spełnia oczekiwania i jest możliwe do zrealizowania. Jak czytamy w komunikacie prasowym Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów:
Prace konkursowe w pierwszym etapie można składać do 19 października 2021 roku do godziny 16.00. Dla autorów najlepszych prac w pierwszym etapie konkursu przewidziano nagrody pieniężne, a zwycięzca drugiego etapu otrzyma zaproszenie do negocjacji w sprawie udzielenia zamówienia w trybie z wolnej ręki. Zaprojektowanie oraz wdrożenie nowego narzędzia w Urzędzie planowane jest do końca 2022 roku.
Budżet wdrożenia systemu AI wynosi blisko półtora miliona złotych. Szczegóły konkursu dostępne są na stronie GovTech Polska.
Napisz komentarz
Komentarze