Współtwórcy pelplińskiej szkoły historycznej
W tym roku organizatorzy, czyli Oddział Kociewski Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Pelplinie wspólnie z diecezjalną książnicą przygotowali sympozjum poświęcone współtwórcom pelplińskiej szkoły historycznej. Księża: Stanisław Kujot, Brunon Czapla, Romuald Frydrychowicz, Paweł Panske, Paweł Czaplewski, Alfons Mańkowski stanowią zasadniczy trzon historyków pelplińskich. Do tego grona możemy zaliczyć kapłanów historyków działających w okresie międzywojennym, przede wszystkim Tadeusza Glemmę i Antoniego Liedtkego. I to twórczości tych osób poświęcona będzie pelplińska konferencja.
Wśród referentów przedstawiciele środowiska akademickiego (ks. prof. dr hab. Anastazy Nadolny, ks. prof. dr hab. Jan Walkusz, ks. dr Krzysztof Koch) oraz historycy, zajmujący się od wielu lat badaniem przeszłości Kociewia (mgr Bogdan Badziong, mgr Jan Kulas, ks. mgr Karol Misiurski, dr Seweryn Pauch, mgr Ryszard Szwoch).
Wystawa książek
Konferencja rozpocznie się o godz. 10.00. Towarzyszyć jej będzie wystawa książek badaczy z kręgu pelplińskiej szkoły historycznej. Warto dodać, że wzorem lat ubiegłych do końca roku ukaże się publikacja z materiałami pokonferencyjnymi. Publikację zatytułowaną „Biskup Konstantyn Dominik – nadzwyczajnie zwyczajny”, będącą pokłosiem ubiegłorocznej konferencji, będzie można nabyć w bibliotecznej recepcji.
Opowiedzą też o pierwszym wojewodzie pomorskim
Konferencja będzie miała swoisty, ale istotny aneks. W związku z podjętymi przez Radę Powiatu Tczewskiego i Radę Miejską w Pelplinie uchwałami w sprawie Roku Stefana Łaszewskiego, który obecnie jest obchodzony, główny organizator konferencji i jej moderator – prezes Oddziału Kociewskiego ZK-P – Bogdan Wiśniewski wygłosi referat poświęcony życiu i działalności pierwszego wojewody pomorskiego w odrodzonej Polsce.
Konferencja ma charakter otwarty. Organizatorzy zapraszają na nią wszystkie osoby zainteresowane dziejami Pomorza, Kociewia i Pelplina. Współfinansowana jest przez Powiat Tczewski.
Napisz komentarz
Komentarze