Trwa stan wyjątkowy na terenie przygranicznych gmin. Od kilkunastu tygodni bariera pomiędzy Polską a Białorusią jest forsowana przez uchodźców. Obecnie znajduje się tam kilka tysięcy osób po stronie białoruskiej i ogromne siły wojska, policji, straży pożarnej i terytorialsów w części należącej do Polski.
Tymczasem Narodowy Bank Polski ogłosił, że w „trybie przyspieszonym i nadzwyczajnym” wyemituje kolekcjonerską monetę i banknot dotyczące wydarzeń na polsko-białoruskiej granicy. Taką decyzję podjął osobiście prezes NBP Adam Glapiński. To wydawnictwo numizmatyczne będzie poświęcone „obronie polskiej granicy wschodniej”.
Narodowy Bank Polski ma wyłączne prawo do emitowania monet i banknotów w Polsce. Wszystkie znaki pieniężne emitowane przez NBP – w tym kolekcjonerskie – są prawnym środkiem płatniczym w Polsce. Emisja wartości kolekcjonerskich stanowi okazję zarówno do upamiętniania ważnych historycznych rocznic i postaci, jak i do rozwijania zainteresowań polską kulturą, nauką i tradycją.
- komunikat prasowy NBP
Niedawno, bo 9 listopada, bank wypuścił inną atrakcję dla kolekcjonerów. Był to banknot i moneta poświęcona Lechowi Kaczyńskiemu. Banknot w dniu emisji kosztował 100 złotych, obecnie oferowany jest na aukcjach internetowych za ponad 200 złotych. Za monetę trzeba było zapłacić 9,5 tys. zł, a dzisiejsza cena sięga nawet 21,5 tys. złotych.
Prezes Glapiński ma także plany dotyczące banknotów, które mają wejść do powszechnego obiegu. To 1 tysiąc złotych. Zapowiedział, że jeżeli będzie mógł kierować NBP przez kolejną kadencję, to chciałby doprowadzić do powstania takiego pieniądza. Glapiński uważa, że powinna się na nim znajdować podobizna królowej Jadwigi Andegaweńskiej.
Napisz komentarz
Komentarze