PKP stawia na połączenia międzynarodowe
W nowym rozkładzie jazdy planowane jest uruchomienie trzydziestu pociągów międzynarodowych. Jak podaje „Rynek Kolejowy”, główne kraje docelowe do Niemcy, Czechy, Austria i Ukraina. W późniejszej perspektywie powstać mają również połączenia z Litwą.
Rozwijamy połączenia międzynarodowe, zagospodarowując lukę na rynku.
- prezes PKP Intercity Marek Chraniuk
Z Warszawy do Paryża „jeżdżącym hotelem”?
Zarząd PKP we współpracy z zagranicznymi przewoźnikami planuje bezpośrednie połączenie Warszawy z Paryżem za pomocą nowoczesnego taboru sypialnianego. Ma to zachęcić pasażerów transportu lotniczego do tańszej i bardziej ekologicznej formy podróży.
Kolej jest coraz bardziej atrakcyjna względem transportu lotniczego. To nie tylko wygoda i niższa cena, ale i dużo bardziej ekologiczny środek transportu (…). Pociągi nocne mają stać się ‘jeżdżącymi hotelami.
Według informacji przekazanej przez „Rynek Kolejowy” obecnie opracowywany jest najlepszy czas przejazdu pomiędzy miejscowościami. Uruchomienie połączenia zaplanowano wstępnie na 2023/2024 rok.
Wielka inwestycja PKP
Nawet 19 miliardów złotych ma kosztować szereg wdrażanych już inwestycji w państwowe koleje. PKP planuje wyposażyć swoje zasoby m.in. w wielosystemowe lokomotywy i wagony pasażerskie, których maksymalna prędkość wyniesie 200km/h. Na trasach międzynarodowych dopuszczone mają być również składy typu push-pull.
Napisz komentarz
Komentarze