Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
wtorek, 26 listopada 2024 17:33
Reklama

W sobotę zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne dla Polaków?

W najbliższy weekend na niebie rozegra się istny spektakl, który wzbudza ogromne emocje nie tylko wśród pasjonatów astronomii. Niestety nie wszyscy mieszkańcy naszej planety będą szczęśliwcami, którzy obejrzą zjawisko całkowitego zaćmienia Słońca.
W sobotę zaćmienie Słońca. Czy będzie widoczne dla Polaków?

Autor: iStock

Zaćmienie Słońca. Czym właściwie jest?

 

Najprościej mówiąc, zaćmienie następuje wtedy, kiedy Księżyc i Słońce znajdują się w jednej linii. Będąc w odpowiednim położeniu, można wówczas dostrzec na niebie ciemny punkt, wokół którego pojawia się jedynie poświata przypominająca pierścień. Wskazane jest wówczas oglądanie zjawiska w miejscu o niewielkim zachmurzeniu, aby zapewnić sobie doskonałą widoczność.


Wizualizacja zjawiska zaćmienia Słońca; graf.: iStock

 

Kolejne już 4 grudnia

 

Niestety nie dla Polaków. Tym razem całkowite zaćmienie widoczne będzie głównie dla mieszkańców Antarktydy. Jeżeli pozwolą na to warunki atmosferyczne, widokiem zaćmienia częściowego będą mogły również osoby przebywające na terenie niektórych rejonów południowej Afryki. Spektakl rozpocznie się o godz. 6:29 czasu polskiego, zakończy zaś o godz. 10:37. Moment kulminacyjny nastąpi w godz. 8:00 - 9:06.

 

Kiedy zaćmienie w Polsce?

 

Osoby, które czekają na całkowite zaćmienie Słońca w Polsce, niestety raczej nie dostąpią przyjemności jego podziwiania. Kolejne tego typu zjawisko wystąpi tu dopiero 7 października 2135 roku. Jest jednak dobra wiadomość. 25 października 2022 roku będziemy mieli możliwość obserwowania zaćmienia częściowego, co również jest wydarzeniem spektakularnym i zapierającym dech w piersiach.

 

Jak chronić oczy?

 

Ilekroć powraca temat zaćmienia, tyle razy powielane są nieprawdziwe informacje na temat skuteczności przedmiotów domowego użytku, jako chroniących nasz wzrok przed promieniowaniem. Warto pamiętać, że ani płyta CD, ani nawet standardowe okulary przeciwsłoneczne nie sprawdzą się w tym wypadku.

 

Domowe sposoby, takie jak klisza czy płyta CD nie są bezpiecznie, ponieważ materiały, z których są wykonane, przepuszczają promienie UV. Polecamy zakup specjalnych okularów dostępnych w sklepach z lornetkami i teleskopami.

Tomasz Drela, Centrum Nauki Kopernik


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama