Uczmy się oszczędzać
Ta umiejętność może nam się wkrótce przydać. Według nieoficjalnych ustaleń dziennikarza śledczego Radia ZET Mariusza Gierszewskiego piątek będzie kluczowym dniem dla naszych rachunków. Reporter dowiedział się, że URE może zatwierdzić nawet dwudziestoprocentowy wzrost cen prądu. Większym zaskoczeniem może okazać się jednak wartość gazu w przypadku lokatorów ogrzewających mieszkania tego typu paliwem. Jeśli prognozy redaktora potwierdzą się, ta grupa odbiorców będzie musiała przygotować się na podwyżkę w wysokości 40 proc. Nieco lepsza sytuacja dotyczy konsumentów, którzy używają gazu jedynie do gotowania. Ich faktury mają wzrosnąć o 10 proc.
Urząd Regulacji Energetyki ogłosi za dwa dni wysokie podwyżki cen energii: prąd zdrożeje o około 20 proc., gaz do ogrzewania nawet o 40 proc. Urząd zatwierdził też około 10 proc. wzrost w grupie odbiorców wykorzystujących błękitne paliwo tylko do kuchenek gazowych @RadioZET_NEWS
- Mariusz Gierszewski (@MariuszGierszew) December 15, 2021
Tarcza antyinflacyjna niewiele zmieni
W listopadzie rząd ogłosił plany związane z wprowadzeniem tzw. tarczy antyinflacyjnej. Jest to pakiet rozwiązań, które mają załagodzić skutki wyjątkowo wysokiej inflacji. Oprócz wypłaty jednorazowych dodatków rekompensujących wysokie ceny żywności, obniżone mają zostać również VAT i akcyza na gaz ziemny i energię elektryczną. Zdaniem eksperta nie wpłynie to jednak znacząco na sytuację odbiorców końcowych.
„Nie ma mowy o zniwelowaniu cen gazu, energii elektrycznej i ciepła. Tarcza antyinflacyjna jedynie nieco osłabi uderzenie podwyżek, będą nieco niższe” – alarmował analityk sektora energetycznego Wojciech Jakóbik z portalu Biznes Alert w rozmowie z RMF FM.
Podobnego zdania są sami konsumenci, którzy wzięli udział w sondażu przeprowadzonym przez United Surveys na zlecenie RMF FM i Dziennika Gazety Prawnej. 43,4 proc. ankietowanych twierdzi, że rządowa propozycja nie rozwiąże problemu rosnących rachunków. Kolejnych 27,1 proc. respondentów wskazało odpowiedź „raczej nie”. 14,4 proc. skłania się ku pozytywnej odpowiedzi, wskazując „raczej tak”. Jedynie 6,1 proc. pytanych ma pewność, że tarcza antyinflacyjna zadziała zgodnie z założeniami. Pozostałe 9 proc. to osoby, które nie mają zdania w tej kwestii.
Napisz komentarz
Komentarze