Informacje pochodzą ze strony www.wrotatczewa.pl.
Hans Memling, Hieronim Bosch, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel czy Jan Vermeer - to tylko niektórzy artyści, z których twórczością możemy obcować za sprawą najnowszej wystawy. Kopie ich obrazów od lat tworzy artysta malarz, grafik, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu - Henryk Kudzio. A czyni to w mistrzowski sposób. Rytmiczna precyzja, dążenie do wiernego odzwierciedlenia oryginału są cechami charakterystycznymi Jego warsztatu artystycznego.
- Fabryka Sztuk
Zgodnie z założeniem programowym, ekspozycje w Galerii Henryka Kudzio mają się zmieniać cyklicznie - z uwzględnieniem różnych motywów przewodnich.
Spacer po galerii wielkich mistrzów malarstwa rozpoczynamy od „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (1430-1494). To jedno z najlepiej zachowanych i najwspanialszych dzieł niderlandzkich na świecie. Aż do XIX wieku nie znano jego autora. Obraz powstał na zlecenie pewnego kupca i dyrektora banku zarazem. Jako wotywny dar przed podróżą do Anglii miał być zaprezentowany w jego rodowej kaplicy pod Florencją, ale… nigdy tam nie dotarł. Został zrabowany przez gdańskich kaprów i przekazany Bazylice Mariackiej w Gdańsku. „Sąd Ostateczny” Memlinga to przykład tryptyku.
Tryptyki tworzył też Hieronim Bosch (ok. 1450-1516), nazywany „malarzem diabłów i heretyków”. Jego apokaliptyczne wizje ciągle frapują historyków sztuki. W Galerii Henryka Kudzio zobaczymy kopie „Sądu ostatecznego” i „Kuszenia świętego Antoniego”, a także obrazów o charakterze moralizatorskim („Śmierć Skąpca” i „Statek głupców”). Boschem inspirował się kolejny wielki artysta – Pieter Bruegel (ok. 1525-1569), czego doskonałym przykładem jest obraz „Upadek zbuntowanych aniołów”. Bruegel dał początek dynastii malarskiej. Malowali jego synowie, wnuk i prawnukowie. Jako jeden z pierwszych zaczął przedstawiać życie zwykłych ludzi, przez co zyskał przydomek „chłopski”.
W galerii zobaczymy także kopie obrazów artystów renesansowych: Rafaela Santiego i Leonarda da Vinci.
Ten pierwszy znany jest z przedstawień „słodkich” Madonn. Z kolei talent mistrza Leonarda dostrzeżemy w obrazie „Piękna księżniczka”. Co ciekawe, całkiem niedawno okazało się, że to dzieło autora „Mona Lisy” i „Damy z łasiczką”. Leonarda da Vinci zdradził środkowy palec lewej ręki, który przez przypadek został odtłoczony na wysokogatunkowym pergaminie – taki sam jak na innym obrazie mistrza zatytułowanym „Święty Hieronim na pustyni”.
Martwą naturę w Galerii Henryka Kudzio reprezentują kopie dzieł niderlandzkich malarzy i Caravaggia (1571-1610), który uznawany jest za prekursora tego motywu. Z doświadczeń tego włoskiego malarza korzystał Jan Vermeer (1632-1675) – wprowadził boczne światło i budował przestrzeń za pomocą światła. Charakterystycznym dla Vermeera motywem jest list. Przykład stanowi dzieło „Dziewczyna czytająca list”. Kiedyś uważano, że ten sztandarowy obraz Vermeera namalował… Rembrandt.
Galeria Henryka Kudzio - Fabryka Sztuk (Tczew, ul. 30 Stycznia 4)
- poniedziałek - piątek od 8:00 do 18:00
- soboty, niedziele i święta od 10:00 do 16:00
- ostatnie wejście: 45 minut przed zamknięciem
Napisz komentarz
Komentarze