Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 01:47
Reklama

Mieszkańcy Tczewa wzięli na siebie pomoc osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy

Wiece, zbiórki, zabezpieczenie dachu nad głową i podstawowych potrzeb, takich jak ubranie oraz jedzenie. To tylko część inicjatyw, które wzięli na siebie mieszkańcy Tczewa, aby pomóc osobom, które uciekły z ogarniętej wojna Ukrainy i w naszym mieście znalazły bezpieczne schronienie.
Mieszkańcy Tczewa wzięli na siebie pomoc osobom, które uciekły z ogarniętej wojną Ukrainy

Autor: fot. Aleksandra Hotowy

 

80 rodzin z Ukrainy znalazło schronienie w Tczewie

 

Działający w Tczewie Migrant Info Point od początku wojny w Ukrainie wziął na siebie ciężar koordynowania oddolnego, społecznego wsparcia uchodźców z Ukrainy. Po pojawieniu się pierwszych rozwiązań systemowych, pracownicy i wolontariusze pracujący w punkcie, starają się zorganizować nowe warunki życia. W Tczewie w drugim tygodniu wojny zamieszkało 80 rodzin, które uciekły z Ukrainy przed rosyjskimi bombami i atakami rakietowymi. 

Nie czekając na rozwiązania systemowe i decyzje urzędników, działalność oddolną rozpoczęli także mieszkańcy Tczewa, którzy zjednoczyli się w grupie "Tczew dla Ukrainy". Społecznicy pozyskali nieodpłatnie od firmy Eaton pomieszczenia dawnego Domu Kultury przy ul. 30 Stycznia 55, gdzie całymi dniami zbierane są dary przynoszone przez mieszkańców i rzeczy pozyskane od firm, działających w mieście. Wolontariusze sortują i pakują wszystkie potrzebne rzeczy, tworząc m.in. pakiety startowe dla uchodźców. Pakiety zawierają produkty pierwszej potrzeby, takie jak szczoteczki do zębów, bielizna czy szampony. Za chwilę dzięki ich działalności w Tczewie powstanie sklep charytatywny. Pomieszczenia dla tej działalności udostępni Kościół Zielonoświątkowy w Tczewie. Punkt będzie działał przy ulicy Kwiatowej w Tczewie. 

 

Sytuacja jest dramatyczna - do nas każdego dnia przychodzą dwie, trzy rodziny, które nie maja dachu nad głową. Osiągnęłam punkt, w którym nie wiem do kogo zadzwonić, żeby takie miejsce noclegowe tutaj na miejscu znaleźć. Jest droga, ale nie tczewska. Takie osoby powinny się zgłosić w Gdańsku, do Domu Harcerza. Oni mają dostęp do wszystkich wojewódzkich miejsc.

- Paulina Kremer, Migrant Info Point Tczew

 

O tych działaniach w "Psychologicznej Audycji Nienazwanej" opowiedzieli Paulina Kremer z Migrant Info Point w Tczewie i Łukasz Brządkowski z grupy "Tczew dla Ukraińców". 

Zapraszamy do wysłuchana całej rozmowy, którą poprowadziła Aleksandra Hotowy:

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Magdalena 13.03.2022 23:20
Dziękuję Wam, że pomagacie Ukraińcom. Nigdy nie przestawajcie, bo przywracacie wiarę w ludzkość.

Ty 13.03.2022 20:44
Znowu ta Jabłonowska... Wracaj do Grecji!

Reklama