Media społecznościowe cieszą się dużą popularnością wśród młodzieży. Nastolatkowie korzystają na co dzień z Facebooka, Instagrama, Snapchata czy TikToka. Te platformy to dla nich źródło nie tylko rozrywki, ale również wiedzy.
Nastolatkowie korzystają z mediów społecznościowych z dużą intensywnością. Wśród tych, którzy korzystają z portali społecznościowych (98% badanych), niemal wszyscy (96%) odwiedzają je co najmniej raz dziennie. Szerokie korzystanie dotyczy zarówno chłopców, jak i dziewcząt oraz nastolatków w młodszym (13-15 lat) i starszym (16 - 17 lat) wieku. Cztery najpopularniejsze aplikacje to Facebook (korzysta z niego 89% nastolatków), Instagram (68%), TikTok (64%) i Snapchat(51%).
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
W mediach społecznościowych młodzież tworzy swój wizerunek, ale przede wszystkim traktuje je, jako sposób na utrzymanie kontaktów i budowanie życia towarzyskiego. Szybkość przekazywania informacji buduje atrakcyjność mediów społecznościowych.
TikTok to aplikacja, której używam codziennie. I są tam np. prawnicy, którzy pokazują uczniom, jakie maja prawa i jakie prawa łamią szkoły.
- Honorata, uczennica Liceum Ogólnokształcącego CKZ NAUKA
Jak wskazały rozmówczynie, media społecznościowe są miejscem, gdzie ludzie mogą szukać zainteresowania. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę zrealizowała w 2021 roku badanie, w zakresie znaczenia mediów społecznościowych w życiu młodzieży. Jak wskazują wyniki, media społecznościowe mocno wpływają na poczucie wartości, a młodzież z dużą częstotliwością sprawdza, jak postrzegany jest ich wizerunek w wirtualnym świecie.
Media społecznościowe stanowią przestrzeń dla budowania swojego wizerunku oraz konfrontowania się z reakcjami na niego w przestrzeni internetowej.
- Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę
Więcej na ten temat tego, jak funkcjonuje młodzież w mediach społecznościowych w rozmowie z Aleksandrą Hotowy wyjaśniają uczennice Liceum Ogólnokształcącego przy CKZ Nauka w Tczewie:
Napisz komentarz
Komentarze