Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 08:23
Reklama

Już w maju Tydzień Bibliotek. Jakie atrakcje przygotowano w Gniewie?

Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich od 2004 roku organizuje w maju ogólnopolską akcję promocji czytelnictwa i bibliotek, czyli Tydzień Bibliotek. Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna im. ks. Fabiana Wierzchowskiego w Gniewie także dołącza do tego przedsięwzięcia.
Już w maju Tydzień Bibliotek. Jakie atrakcje przygotowano w Gniewie?

Autor: fot. Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie

 

XIX Ogólnopolski Tydzień Bibliotek

 

Tegoroczna edycja Tygodnia Bibliotek rozpocznie się w całej Polsce 8, a zakończy 15 maja. Jakie atrakcje z tej okazji przygotowała gniewska biblioteka?

Szczegóły znajdziecie na plakacie poniżej:

fot. materiały prasowe

 

"Biblioteka – świat w jednym miejscu"

 

Zarząd Główny Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich dokonał wyboru hasła promującego XIX edycję ogólnopolskiego programu Tydzień Bibliotek. Hasło brzmi "Biblioteka – świat w jednym miejscu".

Hasło, zaproponowane przez Grażynę Piskorz, wicedyrektor Biblioteki Raczyńskich w Poznaniu, odnosi się do biblioteki jako mikro- i makrokosmosu jednocześnie. Z jednej strony książnica to swoista oaza w mieście, mały jego fragment, zaledwie punkt, z drugiej strony – drzwi do Universum.

 

Wystarczy wejść – i można być tu, a zarazem wszędzie. Wystarczy sięgnąć po tę lub inną książkę, by znaleźć się w XIX-wiecznej Anglii, w starożytnym Rzymie, na Tasmanii, Alasce, Antarktydzie, podróżować po Bliskim Wschodzie z Aleksandrem Macedońskim, a po Galii z Juliuszem Cezarem, budować kolej birmańską z jeńcami wojennymi lub przemycać literaturę wspólnie z bibliotekarzami z Timbuktu. Albo wyruszyć w Kosmos – ten rzeczywisty (z Johnem D. Barrowem? ze Stephenem Hawkingiem?) lub wyimaginowany (z bohaterami Trylogii kosmicznej C.S. Lewisa?).

Jest jeszcze jeden wymiar owego bibliotecznego Universum: tu zebrana jest wiedza o wszystkim. Tu można szukać odpowiedzi na pytania o literaturę i fizykę kwantową, o historię świata i wędkarstwo, o zmiany klimatyczne i twórczość El Greco. I żadne z tych pytań nie będzie głupie. Żadne nie pozostanie bez odpowiedzi.

Cały świat w jednym miejscu. Cała wiedza o świecie na wyciągnięcie ręki.

Warszawa, 20 grudnia 2021 r.

- www.tydzienbibliotek.sbp.pl

 

Na konkurs na plakat wpłynęły 142 projekty, decyzją Jury zwyciężył plakat autorstwa Agaty Małeckiej. Jury przyznało również 3 wyróżnienia dla Anny Błądek, Piotra Burzyńskiego i Patrycji Gontowskiej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama