W Tczewie rośnie liczba uchodźców
Każda osoba, która przybywa z Ukrainy do Tczewa, trafia do Migrant Info Point przy ulicy Krótkiej 10. Tu wdrażana jest procedura pomocowa, wypełniane dokumenty pobytowe, udzielana pomoc w uzyskaniu numeru PESEL oraz to, co najważniejsze - poszukiwanie miejsca pobytu. Część osób przekierowywana jest do Gdańska, do miejsca zbiorowego pobytu. Tczew bowiem nie dysponuje takimi miejscami. Osoby, które chcą lub muszą zostać w Tczewie np. z przyczyn osobistych, mogą liczyć na pomoc w znalezieniu miejsca pobytu u osób indywidualnych. Jednak, jak informuje Paulina Kremer, kwater prywatnych brakuje i pojawiają się też problemy z dotychczasowymi miejscami zamieszkania.
W każdym tygodniu mamy po kilkanaście, kilkadziesiąt osób nowych. Część tylko na chwilę, część szuka w Tczewie możliwości. Jeśli coś znajdą to zostają [...] Spora część ma niestabilne miejsca zamieszkania. Myślę sobie, że osoby, które w lutym zgodziły się udostępnić miejsce zamieszkania nie była gotowa na to, żeby to było długoterminowo.
- Paulina Kremer, Migrant Info Point
Na naszej liście niezmiennie jest od 15-20 rodzin. My znajdujemy mieszkania i potem kolejne osoby do tej listy dopisujemy. W naszych statystykach jest ponad 1000 osób.
Poza potrzebami lokalowymi potrzebne jest zabezpieczenie rzeczy do szkoły dla dzieci. Potrzebne są plecaki i stroje sportowe. Brakuje także żywności.
Cały czas brakuje produktów codziennych więc wydajemy bony. Brakuje sprawczości, żeby osoby mogły same sobie coś kupić czy wybrać. Zjeść ulubioną potrawę.
Niewiele osób, z tych które trafiają do Tczewa planuje wyjazd za granicę, np. do Niemiec. Do tej pory z Tczewa do Niemiec wyjechało jedynie 30 uchodźców.
Czy uchodźcom grozi bezdomność?
Brakuje mieszkań od osób prywatnych, ale Migrant Info Point może pozyskać od prywatnego przedsiębiorcy pomieszczenie, które należy przystosować do grupowego pobytu długoterminowego. Miejsce byłoby dostępne przez 12 miesięcy. Mogłoby tam znaleźć schronienie nawet kilkadziesiąt osób. Niestety wymaga remontu. Potrzebne są podłogi, wymiana okien, przystosowanie poszczególnych pomieszczeń, jak kuchnia czy łazienki. W związku z tym Migrant Info Point zwraca się do mieszkańców o pomoc w sfinansowaniu kosztów remontu.
Napisz komentarz
Komentarze