Młoda tczewska artystka w Fabryce Sztuk
W ramach cyklu „Galeria dla Młodych” Fabryka Sztuk zaprezentowała twórczość Sary Graczyk, absolwentki Specjalnego Ośrodka Rewalidacyjno-Wychowawczego dla Dzieci i Młodzieży z Autyzmem w Gdańsku, obecnie uczestniczki Warsztatów Terapii Zajęciowej Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie. Tuż po wernisażu nasze studio odwiedzili Katarzyna Graczyk, mama Sary, Filip, jej brat oraz Magdalena Okappec-Kortas, współorganizatorka wystawy i prezes Stowarzyszenia na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego.
Prace Sary charakteryzują się niezwykłą wyobraźnią i wrażliwością osób, które nie mają umiejętności mówienia o tym, co czują, a potrafią to wyrazić w oryginalnej formie plastycznej. Dzięki swojej twórczości uchyla nam drzwi do swojego niezwykłego, zaskakująco pięknego świata
– Magdalena Okapiec-Kortas, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.
W pandemii stworzyła kilkaset prac
Jak podkreśla rodzina Sary, pandemia stała się szczególnym czasem w jej życiu. Wtedy też powstało ponad 180 prac. Na wystawie możemy zobaczyć blisko 60 prac.
Są to barwne, fantastyczne, przepełnione emocjami prace. Bardzo szczegółowe. Ona pokazuje nam swój świat, do którego nie każdy z nas ma dostęp. Ponieważ Sara jest ze spektrum autyzmu. Przez te prace otwiera swój świat i nam go pokazuje.
– Magdalena Okapiec-Kortas, Prezes Stowarzyszenia Na Rzecz Szkolnictwa Specjalnego w Tczewie.
Wszystkie prace stworzone przez Sarę zostały oprawione i na co dzień wiszą w jej rodzinnym domu. O ich zachowanie dba brat Filip Graczyk.
Jestem zadowolony, że takie są prace, bo to jest coś pięknego, że można być tak dumnym z własnej siostry.
- Filip Graczyk
O tym, jak tworzy Sara i jak wygląda życie artystki ze spektrum autyzmu dowiecie się z rozmowy.
Wystawę można zwiedzać do końca czerwca. Wstęp bezpłatny.
Napisz komentarz
Komentarze