Wakacje już za nami
Na pomorskich drogach było mniej wypadków, osób poszkodowanych, ale więcej nietrzeźwych kierujących niż w roku 2021.
Patrole drogówki szczególną uwagę zwracały na zachowania będące głównymi przyczynami wypadków drogowych i ich tragicznych skutków, takie jak:
- nadmierna prędkość,
- nieprawidłowe wyprzedzanie,
- niekorzystanie przez kierującego i pasażerów z pasów bezpieczeństwa.
Kontrolowano zarówno pojazdy osobowe, ciężarowe, jak i autobusy. Ponadto prowadzono także działania ukierunkowane na eliminowanie z ruchu pojazdów emitujących nadmierną ilość spalin.
Podczas dwóch miesięcy wakacji w województwie pomorskim doszło do 404 wypadków drogowych (mniej o 71 niż w roku 2021), w których rannych zostało o 42 osoby mniej niż w roku poprzednim (531 rannych w 2022 r., w 2021 r. – 573). Mniej także było wypadków ze skutkiem śmiertelnym i ofiar śmiertelnych. Podczas wakacji w 2022 r. zginęło 26 osób, natomiast w 2021 r. – 35 osób.
Wzmożone kontrole prędkości z wykorzystaniem pojazdów oznakowanych i nieoznakowanych odbywały się regularnie podczas całych wakacji. Działania te realizowano z uwzględnieniem obszarów zabudowanych, gdzie przekraczanie prędkości jest nagminne. Ogółem ujawniono o 1 667 więcej przypadków przekraczania dopuszczalnej prędkości, jednak w obszarze zabudowanym z powodu przekroczenia prędkości o 50 km/h było takich sytuacji prawie o połowę mniej. Pomorscy policjanci za to wykroczenie zatrzymali 394 praw jazdy, podczas gdy w 2021 roku – 640.
- KWP Gdańsk
Pomorscy policjanci ujawnili większą liczbę nietrzeźwych kierujących – 1055, podczas gdy w 2021 r. – 823. Jednocześnie w porównaniu do roku poprzedniego wykonano ponad dwa razy więcej badań na zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu – 151 374, podczas gdy w 2021 r. była to liczba 62 296.
Nie tylko kontrole
W ramach kampanii „Bezpieczeństwo – moje drugie imię” realizowanej wspólnie z koncesjonariuszem autostrady AmberOne, zorganizowano akcję mająca na celu zwrócenie uwagi na prawidłowe tworzenie korytarza życia oraz jazdę na „suwak”. Podczas kontroli na poszczególnych węzłach komunikacyjnych, kierujący otrzymywali pakiety edukacyjne z informacjami o bezpieczeństwie w ruchu drogowym. W każda sobotę na innym Miejscu Obsługi Podróżnych realizowana była przez koncesjonariusza autostrady A1 akcja edukacyjna „Licz do zera – czyli zero wypadków śmiertelnych na autostradzie”.
W jej ramach wykorzystywano instalację animacyjno-edukacyjną, poruszającą 4 aspekty bezpieczeństwa na drodze, czyli:
- prędkość,
- zmęczenie,
- dekoncentracja,
- zachowanie bezpiecznej odległości między pojazdami.
Napisz komentarz
Komentarze