Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 23:46
Reklama

Czy potrzebujemy religii w szkole? [ROZMOWA]

W środę, 21 września Tczewie odbyła się konferencja prasowa i akcja ulotkowa "Żegnaj religio". Jej organizatorzy chcą, aby uczennice i uczniowie po 15 roku życia mogli decydować, czy chcą uczestniczyć w lekcjach religii w szkołach, bez konieczności uzyskania zgody rodziców. Dalekosiężnym celem jest, aby każdy zarejestrowany kościół w Polsce prowadził swoje zajęcia ewangelizacyjne w swoich placówkach - salkach katechetycznych czy miejscach spotkań.
Czy potrzebujemy religii w szkole? [ROZMOWA]

Autor: fot. Tv Tetka Tczew

 

Akcja  "Żegnaj religio" prowadzona jest w całym kraju. Celem jest wycofanie nauczania religii ze szkół, ale inicjatorzy akcji chcą także, aby nie tylko pełnoletni uczniowie mogli decydować, czy chcą uczęszczać na takie zajęcia, bez konieczności zgody rodziców.

Przedstawicielki akcji Bożena Przyłuska z Kongresu Świeckości i Iwona Ochocka - nauczycielka i dyrektorka prywatnej szkoły - rozmawiały na naszej antenie o tym, dlaczego chcą wyprowadzić religię ze szkół i podają mnóstwo powodów:

 

Zdecydowanie uważamy, że miejscem religii jest plebania a nie publiczna szkoła.

- Bożena Przyłuska, Kongres Świeckości

 

Kliknij aby odtworzyć
Wykryliśmy, że korzystasz z programu blokującego reklamy w przeglądarce (AdBlock lub inny). Dzięki reklamom oglądasz nasz serwis za darmo. Prosimy, wyłącz ten program i odśwież stronę.

 

Jestem zwolenniczką świeckiej strony w zasadzie do bardzo dawna.

- Iwona Ochocka, dyrektorka szkoły

 

Wśród powodów, dlaczego religia nie powinna znajdować się wśród zajęć lekcyjnych w szkołach, w materiałach organizatorów akcji znajdziemy m.in.:

  • zajęcia religii wciąż są nieobowiązkowe, podobnie jak etyka, można się na nie zapisać, bądź nie wybrać żadnej opcji, 
  • zrezygnować z zajęć z religii można w dowolnym momencie roku szkolnego, co nie skutkuje złą oceną, a brakiem oceny i niewliczanie jej do średniej,
  • na religię obowiązują każdorazowo zapisy, dlatego przedszkola i szkoły powinny zbierać informacje o woli uczestnictwa,
  • religia i etyka jako zajęcia dodatkowe nie powinny być organizowane w środku bloku lekcji obowiązkowych,
  • na religii nie jest przekazywana wiedza religioznawcza. Według kościoła katolickiego są to zajęcia służące "formacji w wierze",
  • program zajęć i podręczniki do religii nie są nadzorowane przez Ministerstwo Edukacji,
  • katecheci i katechetki nie odpowiadają przed dyrektorem placówki szkolnej/przedszkolnej (powołuje ich i odwołuje biskup).

 

Konferencja prasowa pod hasłem „Żegnaj Religio” została zorganizowana przez kolektyw Same Plusy, działający przy Kongresie Świeckości i Ogólnopolskim Strajku Kobiet na zaproszenie Iwony Ochockiej. Na os. Suchostrzygi pojawiła się furgonetka związana z akcją, która podróżuje po Pomorzu i Mazowszu. Działacze wyjaśniali mieszkańcom, dlaczego ich zdaniem religia nie powinna być nauczana w szkołach. W akcję zaangażowali się także członkowie Młodej Lewicy, których osobiste doświadczenia przekonały do tego, że zajęcia te powinny odbywać się poza szkołą. W konferencji prasowej uczestniczyła również pomorska posłanka Lewicy Beata Maciejewska.

Relację ze spotkania zobaczyć można na antenie Telewizji TeTka:

 

 

Więcej o projekcie "Zegnaj religio" znajdziecie na: sameplusy.info



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama