Informacje pochodzą ze strony pomorskie.eu.
Nagradzają nowe inicjatywy
"Bezpieczny Szpital Przyszłości – Inspiracje" to konkurs, który promuje: osoby, instytucje i szpitale, które zasłużyły się w krzewieniu nowych idei, rozwiązań i technologii, wpływając na wpływając na zdrowie, komfort życia oraz ochronę środowiska, w którym żyjemy. Laureatów wybiera kapituła, do której należą osoby, którym bliska jest idea bezpieczeństwa, innowacyjności i nowoczesnych rozwiązań w ochronie zdrowia.
Laureaci i finaliści z Pomorza
Jak przyznali organizatorzy, tegoroczna rywalizacja była bardzo wyrównana. Pierwsze miejsce spośród wszystkich szpitali w Polsce w kategorii Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia uzyskało Uniwersyteckie Centrum Kliniczne w Gdańsku za projekt "Zintegrowany System Oceny Parametrów Życiowych Pacjentów wraz z Zespołem Wczesnego Reagowania na symptomy pogorszenia stanu Pacjenta". Jednym z finalistów w tej kategorii był Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku za "Prehabilitację bariatryczą". Ze wszystkich ocenianych kategorii wśród tzw. szpitali marszałkowskich najwyższe, drugie miejsce w "Działaniach na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników" zdobyła spółka Copernicus za "Priorytet kręgosłup" współfinansowany ze środków Unii Europejskiej, Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020. Natomiast trzecie miejsce w kategorii "Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego" zajęły Szpitale Pomorskie za "Poprawę jakości i dostępności w diagnostyce i terapii chorób cywilizacyjnych" poprzez rozbudowę Szpitala Specjalistycznego im. F. Ceynowy w Wejherowie. Jednym z finalistów w tej kategorii był Szpital Specjalistyczny w Kościerzynie za "Godni szacunku, kiedy się rodzimy i kiedy odchodzimy – Modernizacja budynku na potrzeby Hospicjum Stacjonarnego". Z kolei trzecie miejsce w kategorii "Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych" zdobył Copernicus Podmiot Leczniczy w Gdańsku za "Zarządzanie ryzykiem zdarzeń niepożądanych poprzez wdrożenie informatycznego systemu monitorowania zakażeń szpitalnych". Spółka Copernicus zajęła tę lokatę ex aequo ze Szpitalem św. Łukasza w Bolesławcu.
Jednym z finalistów w kategorii "Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia" został Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. Janusza Korczaka w Słupsku za "Pomorskie Wspiera". Natomiast w kategorii "Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług" czwarta lokata przypadła Uniwersyteckiemu Centrum Klinicznemu w Gdańsku za "Automatyzację procesu diagnostyki laboratoryjnej w UCK". Szóste miejsce w tej kategorii uzyskało Pomorskie Centrum Reumatologiczne im. dr Jadwigi Titz-Kosko spółka z o.o. w Sopocie za Utworzenie Centrum Opieki Geriatrycznej przy Pomorskim Centrum Reumatologicznym. Tę lokatę PCR zyskał wspólnie z Zespołem Opieki Zdrowotnej w Kłodzku oraz Uniwersyteckim Dziecięcym Szpitalem Klinicznym im. L. Zamenhofa w Białymstoku.
Jakie kategorie oceniano?
Nagrody zostały wręczone w siedmiu głównych kategoriach:
- "Innowacje w szpitalu – medycyna – nowatorskie metody leczenia"
- "Innowacyjny szpital – zarządzanie"
- "Bezpieczeństwo i redukcja zdarzeń niepożądanych, ze szczególnym uwzględnieniem zakażeń szpitalnych"
- "Profilaktyka i popularyzacja zdrowego stylu życia"
- "Działania na rzecz bezpieczeństwa i zdrowia pracowników"
- "Nowatorskie produkty i usługi poprawiające jakość życia, zdrowia i dostęp do usług"
- "Działania na rzecz ochrony zdrowia i środowiska naturalnego"
Kapituła przyznała też trzy nagrody specjalne. W 2021 r. wśród laureatów i finalistów konkursu wyróżniono również te same placówki, ale w innych kategoriach.
Szczegółowe wyniki konkursu dostępne są TUTAJ.
Napisz komentarz
Komentarze