6 października kolorem zielonym rozświetla się wiele budynków na całym świecie. Tego dnia obchodzimy Światowy Dzień Mózgowego Porażenia Dziecięcego. Kolor zielony ma symbolizować solidarność ze wszystkimi 17 milionami osób na świecie dotkniętymi Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD).
Biała Fregata i CKWS zmienią kolor na zielony
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku zmieniając kolory swoich placówek co roku wspiera kampanię #17 milionów. Akcja prowadzona w Polsce przez Fundację Pomocy Dzieciom "Kolorowy Świat" ma zwrócić uwagę na codzienne problemy osób dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym.
Dla fanów architektury miejskiej, zabytków i nietypowych miejsc, fotografów, mieszkańców i zwiedzających to także jedna z nielicznych okazji pozwalających uchwycić na zdjęciach nietypowy widok podświetlonych na zielono obiektów.
Mówi dr Marcin Westphal, zastępca dyrektora ds. merytorycznych Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku:
Podświetlenie na zielono dwóch obiektów Narodowego Muzeum Morskiego: „Daru Pomorza” oraz budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie jest dla nas ważnym, symbolicznym gestem na rzecz budowania świadomości o osobach dotkniętych mózgowym porażeniem dziecięcym.
- dr Marcin Westphal, z-ca dyrektora ds. merytorycznych NMM
Iluminacja zostanie włączona w czwartek, 6 października o godzinie 19.00. Zielony kolor na „Darze Pomorza” oraz budynku Centrum Konserwacji Wraków Statków w Tczewie będzie widoczny przez godzinę.
Akcja #17milionów
8. edycja Ogólnopolskiej Kampanii Społecznej #17milionów wystartowała 1 października, by po raz kolejny na różne sposoby zwracać uwagę polskiego społeczeństwa na codzienne problemy osób dotkniętych Mózgowym Porażeniem Dziecięcym (MPD). MPD to zespół przewlekłych zaburzeń neurologicznych, wynikający z trwałego uszkodzenia mózgu, który obejmuje zaburzenia ruchu i postawy. Najczęstsze problemy, które towarzyszą dziecięcemu porażeniu mózgowemu to słaba koordynacja, sztywność mięśni (tzw. spastyczność) oraz kłopoty z połykaniem i mówieniem. Mózgowe porażenie dziecięce występuje u około 2 na 1000 urodzonych dzieci. Na całym świecie jest ponad 17 milionów ludzi dotkniętych tą niepełnosprawnością.
Dzieci z MPD zmagają się z wieloma trudnościami - 1 na 3 nie może chodzić, 1 na 4 ma zaburzenia zachowania, 1 na 4 nie może mówić, 1 na 4 ma zaburzenia umysłowe, 3 na 4 doświadcza bólu, 1 na 5 ma zaburzenia snu, 1 na 10 ma wadę wzroku.
MPD powoduje dysfunkcje różnych części ciała, towarzyszy osobie przez całe życie, a stan zdrowia pogarsza się z wiekiem. MPD powoduje zaburzenia snu, zachowania oraz ból. Bez rehabilitacji i opieki ortopedycznej stan chorego się pogarsza.
Napisz komentarz
Komentarze