Dziady w Grodzisku Owidz
Muzeum Mitologii Słowiańskiej już od wielu lat organizuje wydarzenia popularyzujące kulturę dawnych Słowian. Jednym z takich przedsięwzięć jest obrzęd dziadów. W programie tegorocznej edycji znalazło się:
- inscenizacja obrzędu Dziadów
- warsztaty śpiewu białego - pieśni dziadowskie i pogrzebowe
- koncert - pieśni dziadowskie i pogrzebowe
- popularnonaukowy wykład dotyczący obcowania żywych ze zmarłymi w czasach minionych
- warsztaty garncarskie wraz z prelekcją na temat glinianych naczyń zasobowych
Idea Dziadów
Od kilku lat już staramy się pokazać, jak to świętowanie mogło kiedyś wyglądać. Bazujemy na źródłach historycznych, etnograficznych. Na różnych poziomach staramy się opowiedzieć o tych Dziadach i przez działania artystyczne, i przez inscenizację takich obrzędów. Również na ogół zapraszamy wykładowców, czyli osoby związane ze środowiskiem akademickim, które też opowiadają o jakiś wybranych aspektach tego dawnego świętowania.
- Radosław Sawicki
Tak naprawdę wydarzenie trzeba było zaplanować dużo wcześniej z uwagi na to, że zapraszamy na nie właśnie tę kadrę merytoryczną, czyli wykładowców prowadzących warsztaty. O tyle trzeba wcześniej planować, żeby właśnie tutaj cały ten wianuszek naszych specjalistów zebrać wcześniej.
- Magdalena Cholewa, dyrektor Grodziska w Owidzu
Co na temat wydarzenia sądzą uczestnicy?
Byłyśmy na wspólnym śpiewaniu pieśni żałosnych i dziadowskich. To było niesamowite przeżycie. Te pieśni takie bardzo stare, z taką właśnie treścią. Wspólne śpiewanie, bo była pełna sala, a rzadko nam się udaje teraz wspólne śpiewać.
- Dorota Piechowska
Jestem zafascynowana. To już mój trzeci raz z tytułu Dziadów w Grodzisku Owidz i za każdym razem jest to dla mnie bardzo głębokie przeżycie. Ludzie podchodzą z szacunkiem do starej wiary, że odradza się ona w naszym regionie.
- Maja Chroboczek
Napisz komentarz
Komentarze