Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
czwartek, 28 listopada 2024 14:48
Reklama

Ważne uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

W piątek, 4 listopada odbyła się w Gdańsku wyjątkowa uroczystość: pogrzeb 10 obrońców Westerplatte.
Ważne uroczystości pogrzebowe na Westerplatte

Autor: fot. Dominik Paszliński (www.gdansk.pl)

 

Informacje pochodzą ze strony www.gdansk.pl.

 

Uroczystości zaczęły się o godz. 9:00 w bazylice św. Brygidy mszą świętą z udziałem władz państwowych i samorządowych. Po mszy kondukt z trumnami przejechał przez miasto na Westerplatte, gdzie w samo południe odbyła się uroczystość pogrzebowa z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy. Obrońcy Westerplatte od 1998 roku decyzją władz samorządowych są honorowymi obywatelami Miasta Gdańska. Towarzyszyła im asysta wojskowa.

 

Dziesięć trumien stanęło już w czwartek w bocznej nawie kościoła św. Brygidy. Wszystkie został przykryte biało-czerwoną flagą, a na każdej leży stalowy hełm polskiej piechoty, jakich używano w wojnie obronnej 1939 roku.

- www.gdansk.pl

 

Podczas mszy przemawiał m.in. ordynariusz polowy Wojska Polskiego bp. Wiesław Lechowicz

 

Żołnierze Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte zasługują na miano najlepszych synów Rzeczpospolitej. Oddajemy im dzisiaj należny hołd i złożymy ich ciała w ziemi, na której bohatersko walczyli o wolność i niepodległość naszej ojczyzny.

- bp. Wiesław Lechowicz, ordynariusz polowy Wojska Polskiego

 

Na zakończenie mszy św. odczytano listy od marszałek sejmu Elżbiety Witek i premiera RP Mateusza Morawieckiego. Następnie trumny westerplatczyków zostały ułożone na pięciu wojskowych autach Ford Ranger - na każdym dwie trumny. Kondukt ruszył spod bazyliki św. Brygidy w kierunku Westerplatte. 

 

Przed godziną 12:00 kondukt pogrzebowy dotarł na półwysep Westerplatte

 

Na miejscu było około 200 osób, w tym mieszkańcy, rodziny westerplatczyków, politycy i media. Obecny byli także m.in. prezydent Gdańska i przewodnicząca Rady Miasta Gdańska. W samo południe Żołnierze Wojska Polskiego wnieśli uroczyście trumny poległych westerplatczyków. Pierwszą niesioną trumną była ta ze szczątkami majora Henryka Sucharskiego, dowódcy obrony Westerplatte w 1939 roku. Po wniesieniu na teren nowego cmentarza wszystkich trumien, odegrano hymn Polski.

Jako pierwszy głos zabrał minister Jarosław Sellin, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przypomniał m.in. że jest to oficjalne otwarcie nowego cmentarza na Westerplatte, że dopiero niedawno odkryto szczątki żołnierzy. Przez lata pochowani byli w nieznanej dotąd mogile na Westerplatte. Minister Sellin poinformował także, którzy żołnierze, chowani dziś, zostali zidentyfikowani. Zaznaczył, że pochowani zostaną również żołnierze niezidentyfikowani. Następnie biskup Wojska Polskiego odmówił modlitwę w intencji westerplatczyków.

 

Po odmówieniu modlitwy głos zabrał prezydent RP Andrzej Duda

 

Mówił:

 

(...) to miejsce na Westerplatte to symbol dla całego świata, bo tutaj rozpoczęła się II wojna światowa. 

- Andrzej Duda, prezydent RP

 

Prezydent powiedział, że to symbol uczciwej walki, w obronie dobra, a także symbol bohaterstwa. Stwierdził, że to dla tych żołnierzy pierwszy uroczysty pogrzeb i moment niezwykły także dla ich rodzin. Zaznaczył, że to też ważny moment dla Polski, bo szczątki westerplatczyków odkryto dopiero po 80 latach. Prezydent zapowiedział też, że państwo polskie będzie szukało szczątków kolejnych polskich bohaterów, w tym Witolda Pileckiego.

Przed godziną 13:00 z trumien zdjęto biało-czerwone flagi i przygotowano je do pochówku. Następnie opuszczono je do indywidualnych grobów przy muzyce granej przez orkiestrę wojskową.


Pełna relacja, także fotograficzna, dostępna jest na oficjalnej stronie miasta: www.gdansk.pl.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama