Historyczna inscenizacja
Dzień 30 stycznia od 1992 roku obchodzimy jako Dzień Tczewa. Jest to pamiątka wkroczenia do miasta w 1920 r. Błękitnej Armii gen. Józefa Hallera i powrotu Tczewa do Polski.
- Wrota Tczewa
Punktualnie o godzinie 16:00 na Placu Hallera odbyła się inscenizacja historyczna, przygotowana przez Fabrykę Sztuk. Tczewianie mogli podziwiać moment przybycia gen. Józefa Hallera do naszego miasta. Żołnierzy Frontu Pomorskiego zagrali uczniowie Liceum Katolickiego i II Liceum Ogólnokształcącego w Tczewie:
Uroczysta sesji Rady Miejskiej
Następnie w Centrum Kultury i Sztuki zorganizowana została uroczysta sesji Rady Miejskiej. Rozpoczął ją występ Chóru Męskiego "ECHO". Podczas sesji wręczono kilka ważnych wyróżnień. Do grona kawalerów Pro Domo Trsoviensi dołączyli Andrzej Merchel, Ryszard Kruża i Janusz Landowski:
Czytaj także: Wiemy, kto w tym roku otrzyma Medale Pro Domo Trsoviensi
Mówił Janusz Landowski, któremu Medal “PRO DOMO TRSOVIENSI” przyznano za działalność w dziedzinie edukacji kulturalnej, zwłaszcza ochrony dziedzictwa Tczewa i całego regionu. Z kolei Andrzej Merchel został wyróżniony medalem za działalność kulturalną, propagowanie kultury muzycznej i chóralnej:
Prezydent Mirosław Pobłocki przyznał także dwie nagrody Tczewianin Roku 2022. Otrzymali je Józef Bejgrowicz za sięgnięcie po tytuł najsilniejszego człowieka w Polsce i Maciej Sodkiewicz, kapitan jachtowy, który w każdą podróż zabiera ze sobą flagę Tczewa:
Na zakończenie sesji przyznano także tytuł “PRO OBYWATEL 2022” w kategorii miasto Tczew. Nagrodę otrzymała Karolina Kornas.
Napisz komentarz
Komentarze