Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 11:22
Reklama

Zmiany w programach "Czyste powietrze" i "Ciepłe mieszkanie" [ROZMOWA]

Programy "Czyste powietrze" i "Ciepłe mieszkanie" funkcjonują już od paru miesięcy w naszej przestrzeni miejskiej. Co jakiś czas jednak zmieniają się ich wersje. Nie dla wszystkich jasne są też warunki zawieranych umów. Zdarza się, że firmy wprowadzają przyszłych wnioskodawców w błąd. Na czym polegają programy? Co się zmieniło od wprowadzeniu pomysłu?
Zmiany w programach "Czyste powietrze" i "Ciepłe mieszkanie" [ROZMOWA]
Magdalena Tkaczyk i Krystian Jędrzejewski

Źródło: TV Tetka

 

We wtorek, 14 marca, nasze studio odwiedzili Magdalena Tkaczyk (naczelniczka tczewskiego Wydziału Rozwoju Miasta) oraz Krystian Jędrzejewski (kierownik biura Domu Przedsiębiorcy w Tczewie). Przypomnieli m. in. na co można dostać dofinansowanie oraz jak złożyć wniosek.

 

Czym jest "Czyste powietrze...

 

Celem programu „Czyste Powietrze”, który nadzoruje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, a wdraża Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wraz z szesnastoma funduszami wojewódzkimi, jest rozwiązanie największego problemu dotyczącego smogu w Polsce, czyli doprowadzenie do wymiany starych pieców i kotłów na paliwo stałe oraz termomodernizacji budynków jednorodzinnych, żeby efektywnie zarządzać energią.

Jest to program, który istnieje od kilku lat. Dzięki niemu można ubiegać się o dofinansowanie wymiany źródeł ciepła. Jak mówi Krystian Jędrzejewski, podstawowym celem programu jest wymiana jest wymiana tzw. kopciuchów i nieefektywnych źródeł ciepła na zdrowsze i wydajniejsze odpowiedniki. Chodzi o:

  • pompy ciepła
  • ogrzewanie elektryczne
  • kolektory słoneczne
  • fotowoltaika

 

Dodatkowo, wymieniając źródła ciepła, można "ocieplić" budynek z zewnątrz, czyli np. otrzymać refeudację środków na wymianę izolacji pionowej lub poziomej, drzwi, okien.

Wnioski można składać do 2026 roku. Rozliczenia natomiast do 2029. Program jest skierowany do właścicieli lub współwłaścicieli jednorodzinnych budynków mieszkalnych, lub wydzielonych w budynkach jednorodzinnych lokali mieszkalnych z wyodrębnioną księgą wieczystą.

Program jednak zmienia się co jakiś czas.  Od stycznia wprowadzono jego kolejną wersję. 

 

 

Teraz w styczniu nastąpiła bardzo duża, istotna zmiana, bo w nowej wersji obowiązują progi dochodowej [...] i kwoty dofinansowań, o co tak naprawdę często postulowano, gdyż, jak wiemy wszyscy, ceny poszybowały w górę. Inflacja robi swoje. Materiały jak i wykończenie instalacyjne też podrożały znacznie od czasu, kiedy program był wprowadzony. W związku z tym są duże zmiany i obecnie taka maksymalna kwota dofinansowania w programie, przy maksymalnym progu, przy maksymalnym zakresie tych prac, wynosi aż 136 tysięcy złotych.

- Krystian Jędrzejewski, kierownik biura Domu Przedsiębiorcy w Tczewie

 

Nowością jest także możliwość ubiegania się o środki dwukrotnie. Wielkość refundacji zależy od zakresu prac. Więcej informacji o "Czystym powietrzu" można znaleźć na stronach samorządowych.

 

... a czym "Ciepłe mieszkanie"?

 

"Ciepłe mieszkanie" jest bliźniaczą inicjatywą. Przeznaczona jest dla właścicieli mieszkań w budynkach wielorodzinnych (od 3 lokali w budynku)

Dofinansowanie dotyczy wymiany starych źródeł ciepła na:

  • pompę ciepła powietrze/woda
  • pompę ciepła powietrze/powietrze
  • kocioł gazowy kondensacyjny,
  • kocioł na pellet drzewny o podwyższonym standardzie,
  • ogrzewanie elektryczne,
  • podłączenie lokalu do ciepła sieciowego, w tym do węzła cieplnego znajdującego się w budynku.

 

Wnioski można składać do czerwca 2024 roku. Urząd Miasta otrzymał środki od Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Gmina jest w tym wypadku pośrednikiem w przekazywaniu środków między wnioskodawcą a Funduszem. Realizacją programu i obsługą wniosków o dofinansowanie zajmuje się Wydział Rozwoju Miasta w Urzędzie Miejskim w Tczewie.

Dodatkowo możliwe będzie wykonanie instalacji centralnego ogrzewania i ciepłej wody użytkowej, wymiana okien i drzwi, wykonanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła. Należy jednak przy tym pamiętać, że przykładowa wymiana okien i drzwi jest tylko dodatkiem do głównego celu programu, a więc wymiany źródeł ciepła. 

 

 

Troszkę mieszkańcy są wprowadzeni w błąd w pewnej kwestii. Jest mnóstwo telefonów jeśli chodzi o samą wymianę okien i drzwi w mieszkaniach. Ktoś sobie mieszka w bloku na Suchostrzygach czy na Bajkowym, wymienia okna i pyta się, czy może otrzymać dofinansowanie tylko na wymianę tych okien. Słyszymy też, że mieszkańcy otrzymali taką informację od pracowników firm, która montuje okna, sprzedaje okna. Nie ma takiej możliwości. To jest program przeznaczony dla lokali, które mają źródło ciepła na paliwo stałe i chcą je wymienić. Przy okazji takie osoby mogą otrzymać dofinansowanie na wymianę okien lub drzwi, natomiast inwestycja dotycząca tylko ich nie jest możliwa w tym programie.

- Magdalena Tkaczyk, naczelniczka Wydziału Rozwoju Miasta

 

W przypadku "Ciepłego mieszkania" więcej informacji można również znaleźć na stronach samorządowych.

 


 

Cała rozmowa z Magdaleną Tkaczyk i Krystianem Jędrzejewskim dostępna jest tutaj:

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama