Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
wtorek, 5 listopada 2024 17:16
Reklama

Coraz więcej Polaków oszczędza na czarną godzinę. Ale za mało odkłada

Jak Polacy oceniają stan swojego portfela? Co trzeci Polak jest optymistą. Odpowiedź na to pytanie przynosi raport „Postawy Polaków wobec finansów”.

 

Na przyszłą emeryturę

 

Jeśli chodzi o ocenę obecnej sytuacji finansowej gospodarstwa domowego, pozytywnie i stabilnie postrzega ją co trzeci Polak, a tylko co piąty badany zauważa jej poprawę w ciągu roku i czuje się pod tym względem bezpiecznie. Na poprawę w ciągu najbliższych 12 miesięcy liczy niespełna 20 proc., natomiast więcej respondentów oczekuje zmiany własnej sytuacji na lepsze w perspektywie 5 lat

–  Raport "Postawy Polaków wobec finansów”

 

Jego autorzy – jak podał portal forsal.pl – wykorzystali badania Fundacji Think! oraz Fundacji Citi Handlowy. Co z nich wynika? Prawie 70 proc. badanych uważa, że warto oszczędzać. Tak naprawdę robi to jednak 46 proc.  W ciągu 2 lat aż dwukrotnie (do 65 proc.), wzrosła liczba osób oszczędzających na tzw. czarną godzinę i na dodatkową emeryturę. W większości przypadków odkładana kwota nie przekracza 25 proc. dochodów. 

 

Tylko 16 proc. ma odłożone więcej niż dochód półroczny, a 14 proc. w ogóle nie ma oszczędności. W porównaniu do 2022 r. spadł odsetek osób oszczędzających resztowo, czyli tylko dlatego, że w danym miesiącu nie wydają wszystkich posiadanych pieniędzy.

–  Raport "Postawy Polaków wobec finansów”

 

Natomiast liczba osób, dla których odkładanie pieniędzy jest nawykiem, nie zmieniła się.  Jaki stąd wniosek? Że – jak napisali autorzy raportu – „ciągłość i pozytywna postawa dotycząca oszczędzania są zachowane nawet w trudniejszym czasie”.

 

W co Polacy inwestują?

 

Wzrosła natomiast liczba Polaków deklarujących posiadanie inwestycji. Może to wynikać z potrzeby minimalizowania negatywnego wpływu inflacji na nasze oszczędności.  A w co najchętniej inwestują Polacy? Ważne jest niskie ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy. I tak:

• 6 proc. deklaruje, że inwestuje w nieruchomości (w 2022 r. było to 11 proc.);

• 7 proc. Polaków inwestuje w waluty (w euro i dolara), tyle samo w instrumenty rynku finansowego.

 

Chcemy się szybko pozbyć kredytu

 

Obecnie kredyt spłaca 36 proc. Polaków. W przypadku 68 proc. spłacana kwota stanowi nie więcej niż 30 proc. ich zarobków. To tzw.  bezpieczny próg. Ale 32 proc. badanych ma raty przekraczając ten próg bezpieczeństwa. 

 

Co piąty Polak w ciągu ostatnich 12 miesięcy zmniejszył zadłużenie, bo spłacił kredyt lub nadpłacił raty. 36 proc. znalazł się jednak w odwrotnej sytuacji, co wynika głównie ze wzrostu stóp procentowych (…)  Polacy zdecydowanie dążą do szybkiego pozbycia się kredytu i nie chcą zaciągać nowego, co w sytuacji, gdy 28 proc. deklaruje problemy ze spłatą, wydaje się uzasadnione.

–  Raport "Postawy Polaków wobec finansów”


 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama