Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 03:28
Reklama

34 tysiące stracone w kilka minut. Policja apeluje o ostrożność

Policja ostrzega przed oszustami, którzy wyłudzają pieniądze od starszych ludzi. Oszustwa przybierają różne formy, ich ofiarami są nierzadko osoby starsze.

Już nie "na wnuczka"

 

Metody wyłudzania pieniędzy od zbyt ufnych osób przybierają różne formy. Bez względu na to czy to oszustwo telefoniczne "na wnuczka", czy "na policjanta" mechanizm wyłudzenia zawsze jest ten sam, przy tym oszuści działają na przestępcy dokładnie przygotowują scenariusz  wyłudzenia i  wprowadzając realistyczne elementy. Ułatwia ten proceder nowoczesna technologia. Z jednej strony ułatwia życie, z drugiej dzięki niej oszuści mogą zdobyć niezbędne informacje i wybrać ofiarę. 


 

Przykład 70-latka, który stracił 34 tysiące złotych, pokazuje, że każdy z nas może stać się celem oszustów. Cała historia zaczęła się od telefonu od rzekomego pracownika poczty. Oszust wykorzystał informacje na temat adresu i numeru telefonu, by zdobyć zaufanie 70-latka. Następnie zainicjowano kolejne etapy oszustwa, podszywając się za funkcjonariusza CBŚP, prokuratora, a nawet policjanta. Do 70-latka zadzwonił ktoś, kto wydawał się znać się na rzeczy, mówiąc o zagrożeniu atakiem hakerskim na konto bankowe. To był jednak tylko pozór. Następnymi krokami oszustów było uzyskanie danych do konta bankowego 70-latka. W tym przypadku wystarczyła jedna chwila nieuwagi. Połączono go z rzekomym prokuratorem, który przekonał go do przekazania informacji. Wieczorem pojawił się kolejny oszust, tym razem podający się za policjanta. Wskazał, żeby przekazał mu swoją kartę, a potem oszuści dokonali 8 nieautoryzowanych wypłat z konta seniora na kwotę 34 tysięcy złotych.

- KPP Tczew
 

Jak unikać takich sytuacji?

 

Należy pamiętać, że instytucje, takie jak policja czy bank, nigdy nie żądają poufnych danych przez telefon. Warto być czujnym i sprawdzić każdą niepewną sytuację. Warto być świadomym, jak działają oszuści i jak unikać stania się kolejną ofiarą. Nie bądźmy obojętni na sygnały ostrzegawcze i zawsze, zanim podzielimy się jakąkolwiek informacją, sprawdźmy, czy rozmawiamy z rzeczywistą osobą, czy tylko z osobą podszywającą się pod nią.

- KPP Tczew


Oficer prasowa KPP Tczew Katarzyna Ożóg przypomina, że policjanci nigdy nie pytają o przekazanie pieniędzy czy kart płatniczych. To ważne, abyśmy byli świadomi, że takie sytuacje to zawsze oszustwo. Prawdziwy funkcjonariusz nigdy nie poprosi cię o tego typu dane przez telefon czy podczas wizyty domowej.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama