Można już zakładać, że Mateusz Morawiecki nie będzie miał oparcia Sejmu i nie będzie rządził Polską. Będzie to – najpewniej w połowie grudnia – Donald Tusk stojący na czele koalicji KO, Trzecia Droga, Lewica.
Dwa powody
Mimo to prezydent Andrzej Duda w poniedziałek 27 listopada zaprzysiągł nowy rząd Mateusza Morawieckiego. W porównaniu z poprzednim gabinetem zaszły duże zmiany. Nie ma tu najważniejszych polityków PiS. Są raczej osoby z ławki rezerwowych.
Może tak być w dwóch powodów. Albo – jak wynika z kuluarowych informacji – żadna z „grubych ryb” nie chciała się zgodzić wejść do rządu, który przetrwa kilkanaście dni, albo – Morawiecki usunął najbardziej kontrowersyjne postacie, bo wciąż liczy, że uda mu się przekonać jakichś posłów z przeciwnej strony.
Dwa tygodnie na sformułowanie programu
Premier Mateusz Morawiecki skierował do prezydenta RP Andrzeja Dudy wniosek o powołanie nowej Rady Ministrów. Zgodnie z zapowiedzią w jego skład wejdą eksperci. Zarówno osoby, które do tej pory nie pełniły funkcji politycznych, jak i politycy specjalizujący się w swoich obszarach – przekazał Piotr Müller.
Teraz Morawiecki ma dwa tygodnie na sformułowanie programu swojego gabinetu i przedstawienie go w Sejmie. Potem dojdzie do głosowania wotum zaufania. Którego ten gabinet nie zdobędzie. Wówczas Sejm na premiera wskaże Donalda Tuska, a prezydent powoła go na stanowisko.
Skład rządu
- Premier - Mateusz Morawieckiego
- minister aktywów państwowych - Marzena Małek,
- minister edukacji i nauki - Krzysztof Szczucki,
- minister finansów - Andrzej Kosztowniak,
- minister funduszy i polityki regionalnej - Małgorzata Jarosińska-Jedynak,
- minister infrastruktury - Alvin Gajadhur,
- minister klimatu i środowiska - Anna Łukaszewska-Trzeciakowska,
- minister kultury i dziedzictwa narodowego - Dominika Chorosińską,
- minister obrony narodowej - Mariusz Błaszczak,
- minister rodziny i polityki społecznej - Dorota Bojemska,
- minister rolnictwa i rozwoju wsi - Anna Gembicka
- minister rozwoju i technologii - Marlena Maląg
- minister sportu i turystyki - Danuta Dmowska-Andrzejczuk,
- minister spraw wewnętrznych i administracji - Paweł Szefernaker,
- minister spraw zagranicznych - Szymon Szynkowski vel Sęk,
- minister sprawiedliwości - Marcin Warchoł,
- minister zdrowia - Ewa Krajewska,
- minister członek Rady Ministrów, szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów - Izabela Antos,
- minister członek Rady Ministrów - Jacek Ozdoba.
Kiepski wynik Morawieckiego
Tymczasem Mateusz Morawiecki zyskał tytuł najgorszego premiera po 2001 roku. Z badania SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy bardzo źle oceniają tego polityka.
Pierwsze miejsce w tym niechlubnym rankingu zajmuje właśnie Mateusz Morawiecki, bo 25,6 proc. badanych go wskazało, jako najgorszego premiera. Druga pozycja należy do Donalda Tuska (18,4 proc.), a trzecia do Jarosława Kaczyńskiego (13,4 proc.).
Kolejni w rankingu są: Beata Szydło (7,7 proc. ), Ewa Kopacz (6,4 proc.), Kazimierz Marcinkiewicz (2,4 proc.) oraz Leszek Miller (1,5 proc.) i Marek Belka (1,2 proc.).
Napisz komentarz
Komentarze