W 2024 roku 1 stycznia wypada w poniedziałek. To dzień, kiedy możemy odespać zarwaną noc sylwestrową. Tylko czy noworoczny poniedziałek nie jest dniem roboczym? I czy pracodawca nie musi nam za to oddać innego dnia wolnego?
Przepisy Kodeksu pracy jasno to precyzują
Otóż Nowy Rok jest dniem ustawowo wolnym od pracy. Bez względu na to, w jaki dzień tygodnia wypada. Ma to swoje konsekwencje prawne – pracodawcy nie muszą nam oddawać dnia wolnego za przypadający w poniedziałek Nowy Rok.
Artykuł 130 § 2 Kodeksu pracy jasno precyzuje, że każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
– tłumaczy Strefie Biznesu Dawid Jakubiec z Kancelarii Kupilas & Krupa z Bielska-Białej
Co to oznacza? Że dzień wolny zwraca się pracownikowi za święto wypadające w sobotę, a nie w niedzielę czy inny dzień ustawowo wolny od pracy.
Trzech Króli wypada w sobotę
To co w tej sytuacji ze świętem Trzech Króli, które – jak wiadomo – obchodzimy 6 stycznia? A w 2024 r. jest to sobota. Czy pracodawca będzie nam musiał oddać inny dzień wolny?
Otóż w tym przypadku – jak chce Kodeks pracy – pracodawca ma obowiązek oddać nam inny dzień wolny w terminie, który z nim uzgodnimy.
Przypomnijmy, że Trzech Króli jest dniem wolnym od pracy od 2011 r. Wcześniej to święto kościelne było dniem wolnym od pracy w dwudziestoleciu międzywojennym do 1960 r. W czasach PRL był to dzień roboczy.
Kiedy jeszcze mamy wolne?
Dniami ustawowo wolnymi od pracy są:
- 1 stycznia – Nowy Rok,
- 6 stycznia – Trzech Króli,
- pierwszy dzień Wielkanocy,
- drugi dzień Wielkanocy,
- 1 maja – Święto Państwowe,
- 3 maja – Święto Narodowe Trzeciego Maja,
- pierwszy dzień Zielonych Świątek,
- dzień Bożego Ciała,
- 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
- 1 listopada – Wszystkich Świętych,
- 11 listopada – Narodowe Święto Niepodległości,
- 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
- 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.
Napisz komentarz
Komentarze