Dlatego… – …stereotypowe określenie „baba za kółkiem” jest krzywdzące dla kobiet – podkreśla w rozmowie z Newserią Agata Matyja, specjalistka ds. komunikacji w FORVIA Polska
Jej opinia ma swoje potwierdzenie w statystykach.
Rzadziej powodują wypadki
Według Instytutu Transportu Samochodowego prawem jazdy kategorii B legitymuje się w Polsce około 40 proc. kobiet. Ale powodują one trzy razy mniej wypadków niż mężczyźni. Średnio jeden wypadek na 6,7 mln przejechanych kilometrów, mężczyźni – na 4,7 mln km.
Dużo rzadziej są też sprawcami wypadków z ofiarami śmiertelnymi.
Na przykład w 2022 roku – według danych Komendy Głównej Policji – doszło do ponad 21 tys. wypadków drogowych. Blisko 73 proc. spowodowali mężczyźni. Kobiety – 23 proc.
Kobiety rzadziej prowadzą też auta po wypiciu alkoholu i przekraczają prędkość.
To oczywiście nie oznacza, że tylko mężczyźni jeżdżą niebezpiecznie. Również kobiety, zwłaszcza młode, lubią ostrą jazdę na granicy ryzyka.
Liczy się nie tylko wygląd
Do worka ze stereotypami należy również włożyć opowieści, że kobiety – kiedy patrzą na samochód – interesuje tylko to, czy jest on ładny. Liczą się także parametry techniczne.
– Rosnąca niezależność i świadomość kobiet odzwierciedlają się również w branży motoryzacyjnej, która nie jest już domeną zarezerwowaną wyłącznie dla mężczyzn – dodaje rozmówczyni Newserii Agata Matyja.
Coraz więcej kobiet jest też zainteresowanych pracą w motoryzacji.
Napisz komentarz
Komentarze