Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 13:52
Reklama

Nowy rok z nowym PIT-em. Zbliża się czas rozliczeń z fiskusem

Już niedługo zaczniemy rozliczać się z obowiązków podatnika wobec państwa. Jeśli tego nie zrobimy, zapłacimy karę. I to całkiem sporą.

Autor: Canva

 

Deklarację PIT musi złożyć każdy, kto w poprzednim roku uzyskał opodatkowane dochody.

 

Jaki PIT wybrać? W zależności od okoliczności 

 

Zależnie od rodzaju dochodu oraz formy opodatkowania możemy wybrać spośród kilku rodzajów deklaracji PIT. Osoby uzyskujące przychody z umów o pracę, zlecenia czy o dzieło składają PIT-37 lub PIT-36. 

Osoby rozliczające się na podstawie ryczałtu, podatku liniowego czy karty podatkowej używają odpowiednio PIT-28, PIT-36L, PIT-16 i PIT-16A. 

Dodatkowo PIT-28 jest wymagany od osób uzyskujących dochody z najmu prywatnego. PIT-38 natomiast dotyczy osób, które osiągnęły dochody z tytułu m.in. odpłatnego zbycia papierów wartościowych, a PIT-39 z tytułu zbycia nieruchomości.

 

Do kiedy trzeba złożyć deklarację PIT w 2024?

 

Podatnicy już od 15 lutego 2024 roku będą mogli korzystać z systemu e-PIT, aby zaakceptować, zmodyfikować lub odrzucić deklarację przygotowaną przez Ministerstwo Finansów, lub samodzielnie wypełnić PIT. 

Deklaracje PIT-16 i PIT-16A należy złożyć do 28 lutego 2024 roku, a PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 i PIT-39 do 30 kwietnia.

 

Możemy złożyć korektę

 

W przypadku błędu w złożonej deklaracji podatnik ma 5 lat od końca roku, w którym upłynął termin płatności podatku, na wysłanie korekty do właściwego urzędu skarbowego.

Korektę można dostarczyć osobiście, pocztą lub elektronicznie przez portal e-PIT. Ważne, aby zaznaczyć na druku, że jest to korekta i poprawić błędne dane.

 

Poczekaj na zwrot 

 

Termin zwrotu nadpłaconego podatku zależy od sposobu złożenia deklaracji. Podatnicy, którzy złożyli deklarację tradycyjnie lub pocztą, otrzymają zwrot w ciągu 3 miesięcy. 

Ci, którzy użyli e-PIT, otrzymają zwrot w ciągu 45 dni, a posiadacze Karty Dużej Rodziny w ciągu 30 dni. 

 

Donieś na siebie, a skorzystasz

 

Niezłożenie deklaracji w terminie może skutkować odpowiedzialnością karno-skarbową. Tej odpowiedzialności można uniknąć poprzez złożenie tzw. czynnego żalu przed wykryciem przestępstwa przez organy skarbowe, czyli w praktyce donosu na siebie.

Podatnik, który uchylając się od opodatkowania, nie ujawnia właściwemu organowi przedmiotu lub podstawy opodatkowania lub nie składa deklaracji, przez co naraża podatek na uszczuplenie, podlega karze grzywny do 720 stawek dziennych (stawka dzienna nie może być niższa od jednej trzydziestej części minimalnego wynagrodzenia ani przekraczać jej czterystukrotności) albo karze pozbawienia wolności lub obu tym karom łącznie. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama