Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
niedziela, 24 listopada 2024 03:22
Reklama

Jak poprawić atmosferę w pracy? Zadbać o pojawienie się czworonogów

W Trójmieście coraz częściej sprawdzają wpływ czworonogów na budowanie relacji społecznych i zawodowych. Testowo w Parku Naukowo-Technologicznym i na UG.
Jak poprawić atmosferę w pracy? Zadbać o pojawienie się czworonogów

Autor: Pexels

Jak sprawić, aby atmosfera w miejscu pracy była jeszcze bardziej przyjazna i radosna? 

 

W Pomorskim Parku Naukowo-Technologicznym Gdynia odpowiedzią na to pytanie są... zwierzęta! To nietypowe rozwiązanie, które sprawdza się od lat, umożliwia pracownikom firm działających w parku przyprowadzanie swoich pupili do biura.

Pod hasłem "Przyjemność tworzenia", pracownicy Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego Gdynia mogą cieszyć się obecnością swoich zwierzaków podczas pracy. Istnieją oczywiście pewne zasady, takie jak konieczność stałej opieki nad zwierzętami oraz konieczność trzymania ich na smyczy. Zwierzęta mniejsze niż psy powinny być umieszczone w specjalnych transporterach.

 

Praktycznie od początku funkcjonowania Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego parkowicze mogą tu przychodzić ze swoimi pupilami. Powinni się jednak trzymać kilku zasad. Przede wszystkim zwierzęta muszą być pod stałą opieką. Powinny być też na smyczy. Jeżeli są to zwierzęta mniejsze – inne niż psy – to powinny być w przeznaczonych do tego transporterach. Te zasady doskonale się sprawdzają, dlatego mamy sporo pupili.

-Magdalena Malara-Świtońska z Pomorskiego Parku Naukowo-Technologicznego

 

 

 

Martyna Błaszczok-Budai z firmy Beeffective, mającej siedzibę w Pomorskim Parku, podkreśla, jak istotnym benefitem dla właścicieli psów jest możliwość przyprowadzenia ich pupila do biura. Dla wielu zwierząt Pomorski Park Naukowo-Technologiczny to niemal drugi dom, gdzie dominują na korytarzach i w biurach zdecydowanie psy.

 

Pies zawita na WNS

 

Uniwersytet Gdański ruszył z pilotażowym programem "Pies na WNS", który umożliwia pracownikom i studentom Wydziału Nauk Społecznych przynoszenie swoich pupili na zajęcia i do pracy. Projekt jest częścią szerszego badania dotyczącego relacji międzygatunkowych, które realizuje dr Magdalena Gajewska z Instytutu Socjologii.

Projekt "Para i Pies. Relacje i więzi międzygatunkowe w życiu prywatnym i przestrzeni publicznej" skupia się na zrozumieniu, jak obecność psów wpływa na atmosferę edukacyjną i pracowniczą. Zdaniem badaczy, więzi międzygatunkowe stają się coraz ważniejsze, zwłaszcza w życiu młodych ludzi.

Celem projektu jest zrozumienie potrzeb zarówno właścicieli psów, jak i samych zwierząt, oraz zbadanie, w jaki sposób obecność psów jest postrzegana przez innych uczestników życia akademickiego. Ostatecznym celem jest stworzenie procedur umożliwiających studentom i ich czworonożnym towarzyszom wspólne uczestnictwo w życiu uniwersytetu.

Psy odgrywają istotną rolę w relacjach społecznych na wielu poziomach. Psy są często traktowane jako członkowie rodziny, co buduje silne więzi emocjonalne. Ich obecność może przyczynić się do tworzenia harmonijnych relacji w rodzinie. Mają zdolność do rozpoznawania ludzkich emocji i reagowania na nie. Są w stanie dostosować się do nastroju swoich opiekunów, co może przynieść im duże pocieszenie i wsparcie emocjonalne. Dla osób mieszkających samotnie, psy mogą stanowić ważne towarzystwo, pomagając w łagodzeniu uczucia izolacji i samotności. Psy, zwłaszcza te o łagodnym usposobieniu, mogą pełnić rolę "pośredników społecznych", ułatwiając nawiązywanie kontaktów międzyludzkich. Spacery z psem mogą być okazją do rozmów z innymi właścicielami psów. Są coraz częściej wykorzystywane w terapii, zwłaszcza w przypadku osób z różnymi schorzeniami psychicznymi czy fizycznymi. Terapie z udziałem psów mogą poprawić samopoczucie i zwiększyć zdolność nawiązywania relacji. Posiadanie psa może być doskonałym narzędziem do nauki odpowiedzialności i współodpowiedzialności. Dzieci uczą się, jak dbać o zwierzę i jednocześnie uczą się ważnych zasad społecznych. Są znane z tego, że oferują bezwarunkową miłość i akceptację. Ta szczególna cecha może mieć pozytywny wpływ na relacje międzyludzkie, promując zrozumienie, empatię i szacunek.

W związku z tym, psy nie tylko dostarczają przyjemności i rozrywki, ale także pełnią ważne role w kształtowaniu relacji społecznych, zarówno w rodzinie, jak i w szerszym kontekście społecznym.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama