Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:45
Reklama

Wystawa "Zwierzęta na Darze Pomorza": Niezwykłe towarzystwo na statku

Na pokładzie "Daru Pomorza", jednego z historycznych żaglowców, rozgrywa się niezwykła opowieść o nietuzinkowych towarzyszach morskich przygód.
Wystawa "Zwierzęta na Darze Pomorza": Niezwykłe towarzystwo na statku

Autor: Narodowe Muzeum Morskie

 

Troska o zwierzęta pod żaglami

 

Na pokładzie statku "Dar Pomorza" zawsze panowała wyjątkowa atmosfera przyjaźni i troski o zwierzęta. Oprócz tradycyjnych psów i kotów, załoga przez dziesięciolecia otaczała się zwierzętami zaskakującymi i egzotycznymi. Jak te stworzenia trafiały na pokład, jak radziły sobie w trudnych warunkach morskich, oraz jak kształtowała się ich dalsza historia - to wszystko można odkryć na specjalnej wystawie, prezentowanej na statku-muzeum od 23 stycznia do 30 listopada 2024 r.

Osoby, które śledziły polską prasę morską w latach 60. i 70., z pewnością pamiętają sławnego Misia - czworonożnego członka załogi "Daru Pomorza". Przez 13 lat Mis zdobył sławę dzięki swojemu twardemu charakterowi i niezwykłej inteligencji. Jego niechęć do schodzenia na ląd, zamiłowanie do pływania pod żaglami, nietypowe upodobania kulinarnego oraz znana zemsta na studencie to tylko niektóre anegdoty, które zostały uwiecznione na wystawie wraz ze zdjęciami i wycinkami prasowymi. Obok Misia, zwiedzający mogą poznać historię innej znanego załoganta "Daru Pomorza" - Pani Walewskiej. Ta elegancka kotka, której spryt i determinacja w polowaniach na szczury były dobrze znane załodze, to tylko jedno z wielu kotów-rezydentów statku, które pojawiały się tam od czasów przedwojennych, czasem o egzotycznym rodowodzie, jak pantera Kleopatra.

 

Na ekspozycji zobaczymy również wyjątkowy eksponat: oryginalną tarczę ochronną, na „Darze Pomorza” zwaną ratgartą, którą umieszczano na cumach w celu uniemożliwienia gryzoniom wejścia po linie na statek. Kolejnym obiektem jest, a właściwie są… konie. Sześć końskich sylwetek wykonanych z płyty pilśniowej. To oryginalny zestaw do gry w końskie wyścigi, której w latach 70. XX w. oddawali się w wolnych chwilach marynarze żaglowca.

 – Arleta Gałązka, kustoszka „Daru Pomorza”

 

 

W ramach wystawy, oprócz wspomnianych postaci, zwiedzający mogą podziwiać unikalne eksponaty, takie jak oryginalna tarcza ochronna zwana ratgartą, czy sześć końskich sylwetek z płyty pilśniowej, wykorzystywanych do gry w końskie wyścigi przez marynarzy w latach 70. XX w. Ponadto, opowiada ona o nietypowej praktyce wyścigów żółwi na pokładzie trójmasztowca.

 

źródło: Narodowe Muzeum Morskie 

 

 

Warto odwiedzić tę niezwykłą wystawę, która podkreśla nie tylko historyczne znaczenie zwierząt na "Darze Pomorza", ale również tworzy fascynującą opowieść o nietypowych towarzyszach morskich przygód. Wystawa jest otwarta aż do 30 listopada 2024 r. i znajduje się w pomieszczeniu III wachty pod pokładem "Daru Pomorza".


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama