Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 08:57
Reklama

Po raz kolejny w Tczewie zobaczymy Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

Festiwal Grand OFF to najważniejsza inicjatywa promująca kino niezależne w Polsce i jedna z najważniejszych tego typu inicjatyw na świecie.
  • Źródło: www.ckis.tczew.pl

Autor: www.ckis.tczew.pl

 

17. GRAND OFF im. Witolda Kona - Najlepsze Niezależne Krótkie Filmy Świata

 

Powołane do życia w 2006 roku Światowe Nagrody Filmowe Niezależnych GRAND OFF to wydarzenie kulturalne, które zwraca uwagę na zjawisko kina niezależnego i nadaje mu odpowiednią rangę, powagę i prestiż. Najciekawsze produkcje niezależne z całego świata poddawane są preselekcji i typowane przez profesjonalną Komisję Nominacyjną do nagród w jedenastu kategoriach.

Filmy nominowane ocenia międzynarodowa Kapituła składająca się z ponad 80 znawców filmu, teoretyków, reżyserów, operatorów, montażystów i aktorów z ponad 30 krajów. 

- materiały prasowe 

 

W sobotę, 3 lutego o godzinie 16:00 na sali widowiskowej tczewskiego Centrum Kultury i Sztuki będzie można obejrzeć nagrodzone na Festiwalu produkcje niezależne z całego świata. 

Będą to projekcje filmów nagrodzonych w kategoriach: scenariusz, reżyseria, zdjęcia, montaż, scenografia, aktor, aktorka, fabuła, dokument, animacja i film polski

Wstęp wolny.

 

Program

 

Najlepsza Fabuła
 

"W domu wszystko dobrze" Karolina Ford, Mirosław Kłopotowski

Polska, 16:00

Ratownicy medyczni Leszek i Darek jadą na ostatnie wezwanie w tym dniu. Podczas standardowej wizyty mają miejsce niespodziewane wydarzenia, które na zawsze odmieniają życie Leszka.

 

Najlepsza Reżyseria
 

"Chroma Key" Max Puglisi

Wielka Brytania, 13:11

James jest więźniem skazanym na karę śmierci. Za swoje dobre zachowanie zostaje nagrodzony swoim wielkim marzeniem, by być wolnym w wirtualnej rzeczywistości. Eksperyment poprowadzi Gwyneth, psycholog, która wykorzystując klasyczny efekt Chroma Key uczyni Jamesa bohaterem filmu rozgrywającego się w plenerze.

 

Najlepszy Scenariusz
 

"Easy" Alisa Selishchava

Hiszpania, 9:14

W tym fałszywym świecie mediów społecznościowych jedyne, czego potrzebujemy, to połączenie i miłość. Na szczęście dla Eddy'ego i Sibylle ich pierwsza randka przebiega naprawdę pomyślnie. Rozmowa płynie, a zainteresowanie jest oczywiste. Zakochują się w sobie i żyją długo i szczęśliwie…. Poczekaj, poczekaj, to nie jest film z Hollywood! Nie mamy szczęśliwego zakończenia. Mamy oszustwo, kłamstwa, rozczarowanie i śmiech.

 

Najlepszy Montaż
 

"The Father, The Son and The Rav Kelmenson" Dayan D. Oualid

Francja, 15:36

Joel, lat 30, to tak zwany w latach 90. „Lubawicz”, czyli ortodoksyjny Żyd. W każdą sobotę rano w towarzystwie swojego 6-letniego syna udaje się do pobliskiej synagogi aby uczcić szabat. Tego dnia rabin wspólnoty wielbicieli, Rav Kalmenson, imponujący i charyzmatyczny mężczyzna z długą brodą, rzuci wyzwanie Yoelowi, ogłaszając mu, że jego syn „rozjaśnia się”.

 

Najlepsza Aktorka
 

"The First Night" Silvia Gregorova / aktorka: Tereza Mareckova

Czechy, 21:05

Tragikomedia oparta na tytułowym opowiadaniu Luigiego Pirandello, które ukazało się po raz pierwszy w 1900 roku. Akcja oryginału rozgrywa się na Sycylii, a akcja tej filmowej adaptacji rozgrywa się we współczesnej czeskiej wiosce. Ze względu na różne interesy rodzinne młoda skrzypaczka Anička i owdowiały, starzejący się grabarz František zmuszeni są przez swoich bliskich do niechcianego małżeństwa.

 

Najlepszy Aktor
 

"Of kisses and capes" Elena Weiss / aktor: Leonard Grobien

Niemcy, 27:54

Isi i Finn planują swój pierwszy raz. Jest to trudne przedsięwzięcie, nie tylko ze względu na ich niepełnosprawność fizyczną, ale także z powodu niepewności i braku komunikacji, co niemal zagraża ich związkowi.

 

Najlepszy Dokument
 

"The Illusions of a Wild Anemone" Mehdi Shabani

Turcja, 21:39

W 1962 roku Furug Farrokhzad, twórczyni współczesnej poezji perskiej i ikona spraw kobiecych w Iranie, nakręciła swój pierwszy i ostatni film: „Dom jest czarny”, liryczny dokument o kolonii trędowatych w północno-wschodnim Iranie. Niedługo potem przedwcześnie umarła. Prawie 55 lat po tragicznej śmierci młoda turecka aktorka Derya postanowiła wygłosić w Stambule monolog recytujący poezję Farrokhzady. Jej zadanie: odnowić swoją sztukę w czasie, gdy prawa kobiet w Turcji są łamane. „Czerwone iluzje dzikiego anemonu” to mentalny dialog pomiędzy Deryą i Furug. To dialog pomiędzy dwiema kobietami z dwóch pokoleń i dwóch krajów, które dzielą równoległe zagrożenia dla swojej egzystencji w mrocznych czasach „trądu”.

 

Najlepsza Animacja
 

"On the Ground" Lucie Dupeyrat, Nathan Ygouf, Marine Sauvageot, Chirag Paul, Claire Savoye, Jade Astoux

Francja, 6:28

Podczas przeprowadzki Lily, młoda, pełna życia i ambitna kobieta, spotyka Ediego, dziwnego bezdomnego i jego zabawnego psa Belixa. Ciekawa ich, szybko zostaje ich przyjaciółką. Mając najlepsze intencje, Lily chce pomóc im uciec z ulic, wbrew woli Ediego. Próbując desperacko im pomóc, może nie zauważyć, jak wiele już zrobiła.

 

Najlepsza Scenografia
 

"Beloc The Blind" Dídac C. Forroll

Hiszpania, 25:26

Niewidomy mężczyzna i jego bezdomny przewodnik przeżywają trudne czasy średniowiecza, podróżując przez góry i okradając znalezione po drodze zwłoki.

 

Najlepsze Zdjęcia
 

"Austrian Bridge" Ahmad Azad

Iran, 29:29

Film dokumentalny jest opowieścią o historii mostu Versak Został zbudowany 70 lat temu i do dzisiaj minęło 88 lat. Most Versak jest uważany za jeden z ważnych symboli narodu Iranu i kolei w kraju, który w tej epoce przyniósł dobrobyt gospodarczy, polityczny i kulturalny.

 

Najlepszy Film Polski
 

"Baletnica" Adam Hartwiński

Polska, 17:10

Oddana swojej pracy policjantka przekazuje nieprzyjemną informację kobiecie, która natychmiast o niej zapomina.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama