Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
piątek, 20 września 2024 02:14
Reklama

ZWiK w Tczewie inwestuje w odnawialne źródła energii

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie wkracza w erę zrównoważonego rozwoju, rozpoczynając budowę farmy fotowoltaicznej o łącznej mocy dwóch megawatów.
ZWiK w Tczewie inwestuje w odnawialne źródła energii

Autor: Telewizja Tetka

 

Projekt, podzielony na cztery etapy, już od kilku tygodni realizowany jest zgodnie z planem, a pierwszy z panelem fotowoltaicznym zostanie ukończony do marca. Inwestycja, poprzedzona starannymi przygotowaniami, obejmuje zmiany w zagospodarowaniu przestrzennym, opracowanie projektu oraz pozyskanie niezbędnego finansowania. 

 

Przygotowanie do zielonej zmiany

 

Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie rozpoczął realizację projektu budowy farmy fotowoltaicznej. Całe przedsięwzięcie zostało podzielone na cztery etapy, z których pierwszy jest już w trakcie realizacji od kilku tygodni i planowane jest jego zakończenie w marcu. ZWiK zakłada wybudowanie farmy o łącznej mocy dwóch megawatów.

Inwestycja, na którą składa się rozbudowa farmy fotowoltaicznej, jest rezultatem kilkuletnich przygotowań. Konieczne było uzyskanie zmiany zagospodarowania przestrzennego, uchwalonej przez radę miejską, a także opracowanie projektu oraz pozyskanie odpowiedniego finansowania.

 

W tej chwili tak, jak widzimy na etapie jest postawiona jest część statyczna, czyli panele fotowoltaiczne, na podporach. Trwają teraz prace podłączeniowe. Do końca marca będzie trwało podłączenie energii, w tej chwili trwają prace dotyczące podłączenia kabli. Ta inwestycja jak już wspomniałem, zakończy się mniej więcej w połowie marca. Natomiast trwają prace przygotowawcze, projektowe dotyczące kolejnych części. 

- Artur Malecki, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie

 

Farma fotowoltaiczna o mocy dwóch megawatów będzie zlokalizowana na terenie Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie. Cały projekt został podzielony na etapy, z panelem pierwszym zlokalizowanym w sąsiedztwie przepompowni ZWiK przy ulicy Czatkowskiej, co stanowi część farmy o mocy blisko pół megawata. Wartość tej konkretnej inwestycji wynosi blisko 1 milion 700 tysięcy złotych, a uzyskała ona znaczne dofinansowanie z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska. Dyrektor do spraw technicznych ZWiK w Tczewie, Artur Malecki, podkreśla korzyści wynikające z tego projektu oraz dzieli się planami i etapami realizacji.

 

 

Docelowo planujemy wybudować farmę wielkości dwóch megawatów pokryje nam to w połowie nasze całkowite zużycie. Co prawda trzeba tu zastrzec, że u nas zużycie prądu jest jak w postaci liniowej to znaczy cały czas zużywam taką samą wartość. Natomiast tutaj prąd będzie tylko, w jak wiadomo w czasie, kiedy będzie świeciło słońce. W związku z tym w przyszłości planujemy również budowę magazynów energii żeby móc magazynować nadmiar energii produkowanej w dzień.

- Artur Malecki, Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie

 

Rola farmy fotowoltaicznej w strategii energetycznej 

 

Fotowoltaika odgrywa kluczową rolę w kontekście dzisiejszych wyzwań związanych z zrównoważonym rozwojem i potrzebą przeciwdziałania zmianom klimatycznym. Ogniwa fotowoltaiczne pozwalają na pozyskiwanie energii ze źródła, które jest nie tylko niewyczerpane, ale także przyjazne dla środowiska, ponieważ proces produkcji energii nie generuje emisji gazów cieplarnianych.

W praktyce fotowoltaika może być wykorzystywana na różne sposoby. Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na dachach budynków mieszkalnych, przemysłowych czy rolniczych, a także na specjalnie przeznaczonych do tego obszarach, takich jak elektrownie słoneczne. Pozyskana energia elektryczna może być wykorzystywana do zasilania domów, przedsiębiorstw, a nawet do zasilenia sieci energetycznych.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Reklama