Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 16:50
Reklama

Pomagają, gdy świat rodziców się zatrzymał [ROZMOWA]

W obliczu diagnozy nieuleczalnej choroby nienarodzonego dziecka lub straty w okresie ciąży lub okołoporodowym, ból rodziców staje się niewyobrażalny. W takich chwilach hospicjum perinatalne staje się ostoją.
Pomagają, gdy świat rodziców się zatrzymał [ROZMOWA]

Autor: Aleksandra Hotowy

W życiu nie ma większego bólu niż strata dziecka. Dla wielu rodziców, którzy zostają skonfrontowani z diagnozą nieuleczalnej choroby u swojego nienarodzonego dziecka lub tracą je w trakcie ciąży lub w okresie okołoporodowym, ból ten staje się niewyobrażalny. W takich chwilach potrzeba wsparcia, zrozumienia i troski jest ogromna. Właśnie w takich sytuacjach hospicjum perinatalne staje się ostoją dla rodzin, oferując im opiekę medyczną, emocjonalną i duchową w ich najtrudniejszych chwilach.

 

Czym jest hospicjum perinatalne?

 

Hospicjum perinatalne to instytucja medyczna, która zajmuje się opieką nad rodzicami i ich dziećmi w przypadku ciężkich chorób nienarodzonych dzieci lub utraty dziecka w okresie ciąży lub okołoporodowym. Jest to miejsce, które łączy opiekę medyczną ze wsparciem emocjonalnym i duchowym, zapewniając rodzinom komfort i godność w ich trudnych chwilach.

 

Założenie opieki paliatywnej jest dla dorosłych i dla dzieci i tak samo walczymy tutaj o jakość życia pacjenta. Z różnicą taką, że nasz pacjent jest jeszcze w brzuszku mamy, pod tej sercem. Działamy na podstawie rozpoznania, które czasami jest tylko podejrzeniem i w trakcie już trwania ciąży ono zmienia się pozytywnie lub też niestety negatywnie. Ten cały czas, tej naszej opieki właśnie służy temu, żeby zapoznać się z daną jednostką chorobową i rozpoznać potrzeby tych rodziców. 

- Wioleta Żywicka, koordynatorka Hospicjum TuliPani

 

Jakie usługi oferuje hospicjum ?

 

Hospicjum perinatalne oferuje szeroki zakres usług, które są dostosowane do indywidualnych potrzeb każdej rodziny. Obejmuje to:

  • opiekę medyczną: zapewnienie wysokiej jakości opieki medycznej dla matki i dziecka, w tym leczenie bólu, opiekę pooperacyjną oraz wszelkie procedury medyczne, które mogą być konieczne,
  • wsparcie emocjonalne: zapewnienie wsparcia psychologicznego i emocjonalnego dla rodziców, rodzeństwa i innych członków rodziny. to czasem pozwala na przeżycie i procesowanie żałoby w sposób zdrowy i wsparcie w podejmowaniu trudnych decyzji,
  • duszpasterstwo i wsparcie duchowe: zapewnienie duchowego wsparcia i pocieszenia dla rodzin, które mogą szukać sensu i znaczenia w swoim doświadczeniu,
  • opiekę pośmiertną: wspieranie rodzin w organizacji pogrzebu lub ceremonii pożegnalnej dla ich dziecka, a także w procesie żałoby po utracie.

 

 

Dlaczego wsparcie jest tak istotne?

 

Hospicjum perinatalne odgrywa kluczową rolę w życiu rodzin, które doświadczają straty lub mają dziecko z nieuleczalną chorobą. Zapewniając kompleksową opiekę, pomaga im przejść przez ten trudny czas, poczuć się wspierane i zrozumiane. Daje im także przestrzeń do żałoby i przetwarzania emocji oraz wspiera ich w znalezieniu sensu i znaczenia w swoim doświadczeniu. 

 

Rodzice, przychodzą najczęściej bardzo zdenerwowani i oczekują, jak gdyby rozwoju sytuacji, czy ta rozmowa się powiedzieć, czy była słuszna, czy dobrze zrobili, że do nas przyszli? Na początku staramy się ten stres troszeczkę, jak gdyby rozładować i i słuchając ich historii, pytając o imię malucha. Często bywa tak, że po raz pierwszy my pytamy, jak dziecko ma na imię. Bo nigdy to nie pada. Rodzice po usłyszeniu tej pierwszej diagnozy, jak gdyby wali im się ten cały świat i są w takiej traumie i zapominają już o radości oczekiwania na narodziny. Tylko myślą cały czas o chorobie. A naszym takim zadaniem jest żeby troszeczkę to przełamać. Oczywiście wiemy, że tego się nie zniweluje, bo to jest ich cudowne dziecko, na które czekają i kochają je. Natomiast my walczymy o to żeby już zatroszczyli się w czasie ciąży i miłość, którą mają mogli ją przelać na to dziecko.

- Wioleta Żywicka, koordynatorka Hospicjum TuliPani

 

 

Więcej o działalności Hospicjum perinatalnego TuliPani dla nieuleczalnie chorych dzieci dowiecie się z rozmowy, którą Aleksandra Hotowy przeprowadziła z Wioletą Żywicką, pielęgniarką i koordynatorką hospicjum i Kingą Pietrakowską, psycholog. 

 

 

"Psychologiczną Audycję Nienazwaną " prowadzi Aleksandra Hotowy i nadawana jest na naszej antenie w każdy czwartek, po godzinie 15.00. Zapraszamy!


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama