Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama
piątek, 22 listopada 2024 21:26
Reklama

Czekając na start Mieszkania na Start. Jak zachowują się kupujący?

Jeden program mieszkaniowy – Bezpieczny Kredyt 2% – się skończył, drugi – Mieszkania na Start – jeszcze nie zaczął. Czy to oznacza, że ruch w biurach nieruchomości zamarł?
Czekając na start Mieszkania na Start. Jak zachowują się kupujący?

Autor: iStock

 

Zainteresowanie mieszkaniami nie słabnie.

– zapewnia Rafał Bieńkowski z portalu ogłoszeniowego Nieruchomosci-online.pl

 

Tę opinię potwierdzają przedstawiciele deweloperów i agencji nieruchomości.

 

Pan Przemysław bije się z myślami 

 

Pan Przemysław od kilkunastu lat mieszka z żoną w Toruniu. Wynajmuje mieszkanie blisko centrum, ale od jakiegoś czasu myśli o zakupie własnego M.

 

Kiedy w końcu uzbieraliśmy pieniądze na wkład własny na jakiś sensowny metraż, okazało się, że skończyły się środki na Bezpieczny Kredyt 2%. Teraz nowy rząd zapowiada kolejny program, ale ma on ruszyć najwcześniej latem i tak naprawdę dziś nie wiadomo, jakie będą kryteria, żeby załapać się na dopłaty.

– mówi 37-latek

 

I dodaje: 

 

Nie wiemy, co robić: czekać, czy jednak kupować mieszkanie już teraz. Bo to, że ceny pójdą w górę, kiedy Mieszkanie na Start ruszy, jest raczej pewne.

 

Zapobiegliwi klienci wolą nie ryzykować? 

 

Część osób kwalifikujących się do Mieszkania na Start nie wie, czy warto ryzykować, czekając, bo nie ma jeszcze ostatecznych kryteriów. Z drugiej strony są osoby, które nie łapią się do programu i przyspieszają decyzje zakupowe, bo boją się, że za kilka miesięcy program wywoła wzrost cen, a oni oberwą rykoszetem.

– ocenia Rafał Bieńkowski z Nieruchomosci-online.pl

 

A Angelika Kliś, członkini zarządu spółki ATAL, zapewnia: 

 

Na ten moment nie widzimy takiej taktyki ze strony kupujących, żeby wstrzymywali się z decyzją o zakupie ze względu na planowany nowy program dopłat do kredytów.

 

Wysoki poziom zainteresowania mieszkaniami w okresie pomiędzy rządowymi programami potwierdzają także dane Nieruchomosci-online.pl (łącznie dla rynku mieszkań nowych i z drugiej ręki). 

 

W styczniu 2024 r. liczba kontaktów, które osoby poszukujące nawiązały z ogłoszeniodawcami za pośrednictwem portalu, była o 30 proc. wyższa niż w styczniu 2023 r. Kiedy porównamy pierwszą połowę lutego, zainteresowanie mieszkaniami było o 20 proc. wyższe niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

– przytacza Bieńkowski

 

Rynek to nie tylko rządowe programy

 

W ocenie ekspertów rynek nieźle radzi sobie także poza systemem dopłat. 

 

Choć rządowe programy stymulują dodatkowy popyt, sektor mieszkaniowy nie jest oparty wyłącznie na nich. Zainteresowanie mieszkaniami wśród kupujących utrzymuje się na zbliżonym poziomie.

– mówi Anita Makowska z firmy Archicom

 

Grzegorz Smoliński z Dom Development przypomina natomiast, że w ostatnich kwartałach popyt na mieszkania był bardzo silny nie tylko ze względu na program BK2%.

 

Świadczy o tym chociażby utrzymujący się na wysokim poziomie udział transakcji gotówkowych.

– podkreśla

 

I dodaje: 

 

Biorąc pod uwagę wysoką sprzedaż mieszkań, będziemy zwiększać naszą ofertę. Niezależnie od tego, czy i kiedy program Mieszkanie na Start zostanie uruchomiony. 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama