Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
środa, 22 stycznia 2025 14:06
Reklama

Koniec zimowej przerwy w MEVO. Wraca pełna flota rowerów

Po okresie zimowym, mieszkańcy oraz turyści korzystający z systemu rowerów miejskich Mevo z radością powitali powrót pełnej floty jednośladów.
Koniec zimowej przerwy w MEVO. Wraca pełna flota rowerów

Autor: Piotr Wittman

W całej metropolii, obejmującej 16 gmin, udostępniono łącznie 4200 rowerów, z czego trzy czwarte wyposażone są w wspomaganie elektryczne, a pozostałe tysiąc to tradycyjne modele.

 

Aktywny okres zimowy

 

Przez zimową przerwę, system Mevo działał w ograniczonym zakresie, jednakże liczby wskazują na trwałe zainteresowanie rowerami miejskimi. Podczas 125 tysięcy podróży, użytkownicy przemierzyli imponującą sumę prawie 350 tysięcy kilometrów. To potwierdza, że jest zapotrzebowanie na rower miejski w metropolii. 

 

W okresie zimowym użytkownicy przejechali blisko 350 tys. km. Rowery były wypożyczane 125 tys. razy. Średni czas podróży to 20 minut na dystansie 3 km. Częściej z rowerów korzystali mężczyźni 

- Marcin Skwierawski, wiceprezydent Sopotu.

 

Wysoka jakość obsługi w okresie zimowym

 

Operator systemu, firma City Bike Global, zasłużył sobie na pochwały za sprawność działania w trudnych warunkach zimowych. Zarówno relokacja rowerów, jak i bieżąca obsługa techniczna przebiegały sprawnie. Rowery, włącznie z modelami elektrycznymi, świetnie zniosły niesprzyjające warunki pogodowe, co świadczy o solidności wykonania.

 

Mevo w zmieniających się nawykach mieszkańców

 

Analizy danych pokazują, że system Mevo cieszy się rosnącym zainteresowaniem przez cały rok, a coraz więcej osób decyduje się na korzystanie z rowerów także w sezonie zimowym. Gdańsk, w lutym tego roku, odnotował rekordową liczbę przejazdów, co świadczy o rosnącej popularności tego środka transportu. 

 

Rower Mevo jest częścią szerszej polityki, która ma promować zdrowy styl życia, ale także troskę o środowisko. Dzięki temu, że mieszkańcy korzystają z rowerów Mevo, a nie z samochodów, do atmosfery zostało wyemitowane o 100 tys. kg CO2 mniej. 

 

Z perspektywy Gdańska Mevo to także element polityki rowerowej. Za chwilę rozpoczniemy działania, które zachęcają do dojazdów do szkół jednośladami - to będzie Rowerowy Maj, a jesienią akcja dojazdów do pracy rowerami. W tej chwili w Gdańsku odbywa się wizyta Europejskiej Federacji Cyklistów, która przygotowuje nas do przyszłorocznego Velo-city, czyli największej konferencji rowerowej, która odbędzie się w przyszłym roku w Gdańsku 

- Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska i wiceprezes Rady OMGGS.

 

Rower Mevo staje się nie tylko elementem zdrowego stylu życia, ale również aktywnego zaangażowania w ochronę środowiska. Dzięki preferowaniu rowerów zamiast samochodów, emisja CO2 została znacznie ograniczona.

 

 

Nowości w sezonie

 

W nadchodzącym sezonie rowerowym, Mevo wprowadza szereg nowości. 

 

Jesteśmy zadowoleni ze współpracy z katalońskim operatorem Mevo, wszystkie elementy systemu zostały wdrożone do końca ubiegłego roku. W tej chwili pracujemy z operatorem i jego podwykonawcami z całej Europy nad elementami aplikacji, które będą nam pomagać w analizach, zbierać bardziej precyzyjne dane np. dotyczące tzw. map ciepła 

- Michał Glaser, prezes Zarządu Obszaru Metropolitalnego Gdańsk-Gdynia-Sopot.

 

 

Nowe stacje rowerowe są budowane na terenie całej metropolii, zgodnie z zapotrzebowaniem zgłaszanym przez poszczególne gminy. Wspierając działania społeczne, Mevo wprowadza program darmowych abonamentów dla organizacji pożytku publicznego. Ponadto, wiosną Mevo weźmie udział w ekologicznym rajdzie rowerowym, a także zaplanowano cykl akcji edukacyjnych na przestrzeni całego sezonu.

Wszystkie te inicjatywy pokazują, że Mevo staje się nie tylko popularnym środkiem transportu, ale również ważnym elementem aktywnego życia społecznego i dbałości o środowisko naturalne.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama