Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
niedziela, 22 grudnia 2024 18:24
Reklama

Korpus Wsparcia Seniorów ponownie na straży najstarszych mieszkańców

Uchwałą Rady Miejskiej z 29 lutego przyjęty został lokalny program osłonowy "Korpus Wsparcia Seniorów" na rok 2024 - moduł II.
  • Źródło: Wrota Tczewa

Autor: Pixabay

 

Program jest adresowany do osób w wieku 60 lat i więcej, mających problemy z samodzielnym funkcjonowaniem ze względu na stan zdrowia. Jest koordynowany przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, do końca roku z wykorzystaniem środków przewidzianych w programie Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej “Korpus Wsparcia Seniorów” na rok 2024 (dofinansowanie 80 proc.).

 

Opieka na odległość

 

Celem Modułu II jest poprawa bezpieczeństwa oraz możliwości samodzielnego funkcjonowania w miejscu zamieszkania osób starszych poprzez zwiększenie dostępu do usług opiekuńczych w formie tzw. "opieki na odległość".

 

"Opieka na odległość" jest nowoczesną formą sprawowania opieki nad osobami starszymi, chorymi, po przebytych zabiegach medycznych, z niepełnosprawnościami, które czasowo lub  na stałe wymagają wsparcia w codziennym funkcjonowaniu. "Opieka na odległość" gwarantuje szeroko pojęty system bieżącego monitorowania stanu seniora w miejscu jego zamieszkania oraz pozwala na natychmiastową reakcję w sytuacji zagrożenia zdrowia lub życia seniora. 

- Wrota Tczewa

 

Opaska bezpieczeństwa

 

W ramach programu seniorom zostanie zapewniony dostęp do tzw. "opasek bezpieczeństwa" wyposażonych w co najmniej trzy z następujących funkcji:

  • przycisk bezpieczeństwa - sygnał SOS,
  • detektor upadku,
  • czujnik zdjęcia opaski,
  • lokalizator GPS,
  • funkcje umożliwiające komunikowanie się z centrum obsługi,
  • funkcje monitorujące podstawowe czynności życiowe (puls i saturacja).
     

 

Opaska bezpieczeństwa będzie połączona z usługą operatora pomocy - w przypadku trudnej sytuacji lub nagłego zagrożenia wciśnięcie guzika alarmowego, znajdującego się na opasce, umożliwia połączenie się ze stale gotową do interwencji centralą. 

- Wrota Tczewa

 

Po odebraniu zgłoszenia dyspozytor (ratownik medyczny, opiekun medyczny lub pielęgniarka) podejmuje decyzję o sposobie udzielenia pomocy seniorowi. W zależności od sytuacji może on zapewnić wsparcie emocjonalne przez telefon, poprosić o interwencję kogoś z jego najbliższego otoczenia (rodzinę, sąsiadów, czy opiekunów), poprosić o interwencję pracownika Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej (np. pracownika socjalnego czy opiekunkę środowiskową) lub wezwać służby ratunkowe.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama