Niezależnie od tego, czy planujemy korzystać wyłącznie z komunikacji elektronicznej, czy profilu zaufanego, posiadanie fizycznej skrzynki na listy jest wymogiem niepodlegającym dyskusji.
Przepisy są jasne
Obowiązek zamontowania skrzynki na listy, zgodnie z uUstawą z 2012 roku – Prawo pocztowe, spoczywa na właścicielu nieruchomości.
Skrzynka musi pomieścić kopertę formatu C4 i przesyłki o łącznej grubości do 6 cm.
Zapłacisz nawet 10 tys. zł
Za brak skrzynki pocztowej właściciel nieruchomości może zostać obciążony karą, której wysokość sięga od 50 zł do nawet 10 tys. zł. To dużo, biorąc pod uwagę, że standardowa skrzynka kosztuje zaledwie kilkadziesiąt złotych.
Najwyższe kary nakładane są na osoby, które nie mają skrzynki lub gdy wymiary skrzynki nie spełniają norm.
Warto pamiętać, że za posiadanie skrzynki, która nie umożliwia bezproblemowego odbioru korespondencji, również grożą sankcje.
Dlatego, decydując się na instalację skrzynki, należy kierować się nie tylko jej estetyką, ale przede wszystkim praktycznością oraz zgodnością z przepisami.
Donieść może listonosz
Karę za nieprzestrzeganie obowiązku posiadania skrzynki nakłada w drodze decyzji administracyjnej prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Przy ustaleniu jej wysokości bierze pod uwagę stopień szkodliwości czynu. Sankcje bywają nakładane na podstawie zgłoszeń od listonoszy.
I nie mamy co spodziewać się pobłażliwości, ponieważ kara nie jest jedynie formalnością, lecz realnym narzędziem egzekwowania przepisów dotyczących płynności w dostarczaniu korespondencji.
Napisz komentarz
Komentarze