Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:49
Reklama

Czy Wielki Piątek powinien być dniem wolnym od pracy? Za i przeciw

Ten temat wraca co roku przed Wielkanocą. Gotowy projekt ustawy czeka w sejmowej zamrażarce. Ale pojawiają się także inne pomysły na wydłużenie kalendarza dni wolnych.

Autor: iStock

 

Projekt złożyli – przypomnijmy – posłowie PSL. Znalazł się w nim także zapis dotyczący wolnej Wigilii. Projekt trafił do Sejmu w 2018 roku.

 

Inni mają to już od dawna

 

To bardzo dobry pomysł, tym bardziej że w wielu firmach już teraz te dni są zwyczajowo dniami wolnymi od pracy lub dniami ze skróconym czasem świadczenia pracy. 

- Paweł Galec z Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych

 

I dodał, że nie jest to żadna nowość, bo Wielki Piątek jest już dniem wolnym od pracy m.in. w Niemczech, Portugali, Słowacji, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Dani, Estonii, Finlandii, Hiszpanii czy Holandii.

 

Trzy kolejne dni wolne w kalendarzu

 

Teraz w polskim kalendarzu jest 13 dni ustawowo wolnych od pracy. W ubiegłym roku – oprócz projektu PSL-u – pojawił się kolejny pomysł, żeby do zestawu dni wolnych od pracy dołożyć 3 kolejne dni.

Petycja w tej sprawie, której autorem jest – jak podał „Fakt” – obywatel proszący o anonimowość, trafiła wtedy na biurko prezydenta Andrzeja Dudy. Bo to on – dodajmy – podejmuje decyzje w tej sprawie.

 

Wigilia, Wielki Czwartek i Wielki Piątek

 

Dniem wolnym od pracy – według niego – powinna być Wigilia, czyli 24 grudnia. Powód? „Charakter rodzinny i integracyjny tego dnia oraz czasochłonność przygotowania i uczestnictwa w tej uroczystości”. 

Kolejne 2 dni wolne miałyby przypadać w Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Powód? „Z uwagi na długotrwałe uczestnictwo w adoracji Krzyża i podczas Drogi Krzyżowej w Piątek oraz trzy Msze Czwartkowe, w czasie których udział jest niemożliwy do pogodzenia z obowiązkami zawodowymi”.

Jego zdaniem, „dni wolne od pracy w czasie Triduum Paschalnego przyczynią się do refleksji nad sensem życia, nie tylko przez wyznawców religii katolickiej, czy szerszej chrześcijańskiej, ale wszystkich obywateli w kraju”.  

 

Mamy 26 dni urlopu

 

Przeciwnicy wolnego Wielkiego Piątku odwołują się do argumentu, że Wielkanoc zawsze wypada w niedzielę i poniedziałek. Poprzedza je tradycyjnie wolna dla większości Polaków sobota. Uchwalenie wolnego także w piątek dawałoby w sumie 4 dni wolne od pracy, co negatywnie odczułoby wiele  firm.

– Mamy 26 dni urlopu, dni świąteczne, absencję chorobową, która średnio wynosi 20 dni na pracownika. To oznacza, że realnie pracujemy ok. 200 dni w roku na 365 – mówił w „Fakcie” w ubiegłym roku Jeremi Mordasewicz z Konfederacji Lewiatan.

W tym roku – dodajmy – Wielkanoc wypada 31 marca i 1 kwietnia (lany poniedziałek o prima aprilis).  

 

Dni ustawowo wolne od pracy:

 

  • 1 stycznia – Nowy Rok,
  • 6 stycznia – Trzech Króli,
  • 9 kwietnia – Wielkanoc,
  • 10 kwietnia – Poniedziałek Wielkanocny,
  • 1 maja – Święto Pracy,
  • 3 maja – Święto Konstytucji 3 Maja,
  • 28 maja – Zielone Świątki,
  • 8 czerwca – Boże Ciało,
  • 15 sierpnia – Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny,
  • 1 listopada – Wszystkich Świętych,
  • 11 listopada – Święto Niepodległości,
  • 25 grudnia – pierwszy dzień Bożego Narodzenia,
  • 26 grudnia – drugi dzień Bożego Narodzenia.

Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama