Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
czwartek, 23 stycznia 2025 03:26
Reklama

Już 22 marca ulicami Tczewa przejdzie Droga Krzyżowa

Droga Krzyżowa to jedno z najważniejszych wydarzeń religijnych w kalendarzu katolickim.
Już 22 marca ulicami Tczewa przejdzie Droga Krzyżowa

Autor: fara.tczew.pl

 

Parafia pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie oraz parafia pw. św. Józefa w Tczewie zapraszają Drogę Krzyżową ulicami miasta, która zostanie odprawiona 22 marca (piątek przed Niedzielą Palmową) o godz. 20:00

Procesja przejdzie ulicami: Sobieskiego, Wojska Polskiego, Plac Piłsudskiego, Jarosława Dąbrowskiego, Kościuszki, Łazienna – do fary, gdzie odbędzie się koncert pasyjny. 

 

Symbolika Drogi Krzyżowej

 

Kilkumetrowy krzyż niesiony będzie przez wspólnoty z całego dekanatu tczewskiego oraz grupy ściśle powiązane z miastem. Pragniemy, aby od tego roku to wydarzenie modlitewne nabrało charakteru jedności i pokoju – tak bardzo tego brakuje w tych niespokojnych czasach. Chrystus niósł krzyż za wszystkich i nikogo nie wykluczył. Podczas drogi usłyszymy wzruszające rozważania dotykające naszej codzienności i Bożej obecności. 

- faratczew.pl

 

Dla Tczewian, ze względu na ich głęboko zakorzenione chrześcijańskie tradycje, ma ona szczególne znaczenie, będąc nie tylko wyrazem wiary, ale również elementem kulturowym i narodowym. Droga Krzyżowa to symboliczne odwzorowanie ostatnich chwil życia Jezusa Chrystusa, od momentu skazania na śmierć przez Piłata aż do pochówku. W każdej stacji tej drogi wierni wspominają i medytują nad cierpieniem, krzyżem i zmartwychwstaniem Chrystusa. Jest to czas refleksji, pokuty i modlitwy, który ma przypominać o ofierze Jezusa dla zbawienia ludzkości. Doga Krzyżowa ma dodatkowe, głęboko zakorzenione znaczenie. Jest to czas szczególny, w którym wierni łączą się w modlitwie z cierpieniem Chrystusa, ale także z własnymi trudnościami i próbami życiowymi. Symbolika Drogi Krzyżowej nierozerwalnie wiąże się z tradycją, historią i duchowością narodową.

 

Komenda Powiatowa Policji w Tczewie informuje, że w związku z przejściem drogi krzyżowej możliwe utrudnienia w ruchu. Trasa przejścia procesji zostanie zabezpieczona przez służby funkcjonariuszy Policji lub Straży Miejskiej.

 

Tradycja i dziedzictwo


Droga Krzyżowa staje się wyrazem ich głębokiej pobożności i oddania Chrystusowi. To czas, kiedy ludzie łączą się w modlitwie, wyrażając swoje zmartwienia, nadzieje i troski. Szczególnie w okresie Wielkiego Postu, Droga Krzyżowa staje się drogą nawrócenia i oczyszczenia dla dusz wierzących. Podczas tej symbolicznej drogi mieszkańcy wspólnie przeżywają mękę i cierpienie Chrystusa, doświadczając jednocześnie siły jego miłości i zbawienia. Jest to dla nich czas wzmocnienia wiary, umacniania więzi społecznych i wzajemnego wsparcia. Droga Krzyżowa staje się więc dla tczewian nie tylko wyrazem religijności, ale również okazją do pogłębiania relacji z Bogiem i bliźnimi. Droga Krzyżowa jest nieodłączną częścią polskiej tradycji i dziedzictwa kulturowego. Od wieków przekazywana z pokolenia na pokolenie, stanowi integralną część życia religijnego i społecznego.

Droga Krzyżowa to więc nie tylko wyraz głębokiej wiary, ale również ważny element tożsamości narodowej i kulturowej mieszkańców. Jest symbolem ich łączności z Chrystusem i z sobą nawzajem, oraz wyrazem ich duchowej drogi ku zbawieniu.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama