Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 20:02
Reklama

Przed nami zmiana czasu. W Wielkanoc dłuższy dzień

Tym razem przejdziemy z czasu zimowego na letni. I na pewno nie robimy tego po raz ostatni. Komisja Europejska planuje wrócić do tematu za kilka lat.

Autor: iStock

 

Zmiana czasu czeka nas w nocy z soboty 30 marca na niedzielę 31 marca. Tym razem wskazówki zegarów przesuniemy z godz. 2 na 3.

Tak się składa, że w niedzielę 31 marca będziemy świętowali pierwszy dzień Wielkanocy. Co prawda nie wyśpimy się, ale za to dłużej będziemy mogli się cieszyć dniem. Do czasu zimowego – dodajmy – wrócimy ponownie w ostatni weekend października.

 

Daty zmiany czasu

 

Do 2026 roku kwestię zmiany czasu reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Zostały w nim wyznaczone następujące daty zmiany czasu:

Czas letni środkowoeuropejski zostanie wprowadzony:

w 2024 r. – 31 marca,
w 2025 r. – 30 marca,
w 2026 r. – 29 marca.

Czas letni środkowoeuropejski zostanie odwołany

w 2024 r. – 27 października,
w 2025 r. – 26 października,
w 2026 r. – 25 października.

 

Polacy nie chcą przesuwać wskazówek zegara

 

Kiedy jeszcze Parlament Europejski debatował o zniesieniu zmiany czasu, Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii zleciło CBOS, żeby zapytał Polaków, co myślą na ten temat. Okazało się, że zdecydowana większość – bo aż 78,3 proc. – nie chce zmiany czasu.

Jeśli w Polsce zostałby wprowadzony jeden czas obowiązujący przez cały rok, to – zdaniem większości (74,2 proc.) badanych – powinien to być czas letni środkowoeuropejski. 

Ponieważ jednak PE nie zmienił prawa, więc nadal dwa razy w roku przestawiamy zegarki. 

 

Czy jest jakaś szansa, że to się zmieni?

 

Jak przypomniał „Fakt”, w 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem w państwach Unii Europejskiej zmiany czasu. Ostatnia miała nastąpić w 2021 roku. Wybuchła jednak pandemia i zatrzymała prace nad zmianą prawa. 

Komisja Europejska podała, że zmiana czasu utrzyma się w UE jeszcze kilka lat. Ponowne prace nad zniesieniem podziału na czas letni i zimowy maja ruszyć dopiero w 2026 r. 

Oznacza to, że najprawdopodobniej po raz ostatni przestawimy czas w 2026 lub 2027 r. 

 

 


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama