Panie w wieku od 45 do 74 lat mogą wykonać mammografię w programie:
- co 24 miesiące, jeśli nie miały zdiagnozowanej wcześniej złośliwej zmiany nowotworowej w piersi,
- co 12 miesięcy, jeśli zakończyły leczenie raka piersi i 5-letni proces monitorowania po zakończonym leczeniu,
- co 12 miesięcy, jeśli po 5 latach od leczenia chirurgicznego raka piersi pozostają w trakcie uzupełniającej hormonoterapii (HT).
Wyłączone z programu są kobiety objęte „Opieką nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na raka piersi lub raka jajnika” lub „Kompleksową opieką onkologiczną nad świadczeniobiorcą z nowotworem piersi”. Przy określeniu wieku należy wziąć pod uwagę rok urodzenia. Badanie w programie można wykonać w dowolnej lokalizacji, niezależnie od swojego miejsca zamieszkania i bez skierowania lekarskiego.
- informacje prasowe
Mobilna pracownia mammograficzna w Tczewie pojawi się w środę, 17 kwietnia od 9:00 do 15:00 przy markecie Kaufland na ul. Kwiatowej 17
Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi. Wczesne wykrycie nowotworu umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie i daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia. W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia, a dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.
- informacje prasowe
Rejestracja odbywa się pod numerem telefonu: 22 880 90 80 (*3).
W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty. Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w czasie wyznaczonym podczas rejestracji.
- informacje prasowe
Więcej informacji na temat mammografii, Programu Profilaktyki Raka Piersi i innych badaniach z zakresu diagnostyki obrazowej znajdziecie na stronie www.luxmed-diagnostyka.pl.
Jak przebiega badanie mammograficzne?
Badanie mammograficzne jest stosunkowo proste i zazwyczaj trwa tylko kilka minut. Podczas niego pacjentka jest ubrana w specjalny fartuch ochronny, który chroni przed promieniowaniem. W trakcie procedury piersi są ustawiane na płycie aparatu mammograficznego, a następnie delikatnie uciskane przez drugą płytę w celu uzyskania jak najlepszego obrazu. To uciskanie może być przez chwilę nieco niekomfortowe, ale jest ważne dla uzyskania jasnego i dokładnego obrazu tkanek. Wykonuje się zazwyczaj dwie projekcje każdej piersi – od góry do dołu i z boku na bok.
Obrazy uzyskane podczas mammografii są następnie oceniane przez radiologa specjalizującego się w diagnozowaniu chorób piersi. Wyniki badania są zazwyczaj dostępne po kilku dniach i mogą wymagać dalszych badań, jeśli zostaną zidentyfikowane jakieś nieprawidłowości.
Mammografia jest znaczącym narzędziem wczesnego wykrywania raka piersi i może pomóc w identyfikacji zmian, zanim staną się one widoczne lub wyczuwalne podczas rutynowego samobadania. Pamiętaj, że decyzję o wykonaniu mammografii oraz jej interpretację powinien zawsze podejmować wykwalifikowany lekarz, uwzględniając indywidualne czynniki ryzyka i potrzeby pacjentki.
Jak przygotować się do mammografii?
Przygotowanie się do mammografii może pomóc w zapewnieniu jak najdokładniejszych wyników badania oraz uczynić całą procedurę bardziej komfortową. Przede wszystkim przed planowanym terminem mammografii unikaj stosowania dezodorantów, balsamów lub talku na obszarze piersi i pach. Substancje te mogą wpłynąć na jakość uzyskiwanych obrazów. W dniu badania załóż wygodne ubranie, ponieważ będziesz musiała przebrać się w fartuch ochronny.
Podczas samego badania spróbuj się zrelaksować, gdyż może to pomóc złagodzić ewentualne napięcie. Chociaż uciskanie piersi podczas mammografii może być nieco niekomfortowe, jest to istotny element procedury w celu uzyskania dokładnych obrazów.
Przygotuj się psychicznie – pamiętaj, jakie korzyści niesie za sobą mammografia jako narzędzie wczesnego wykrywania raka piersi. Regularne badania mogą pomóc w identyfikacji potencjalnych problemów na wczesnym etapie, co z kolei zwiększa szanse na skuteczną terapię. Ostatecznie porozmawiaj z lekarzem prowadzącym lub specjalistą ds. radiologii w celu uzyskania pełnych informacji i wsparcia w związku z przygotowaniem się do mammografii.
Napisz komentarz
Komentarze