Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklamahttps://www.radiotczew.pl/artykul/16835,zbuduj-sukces-swojej-firmy-razem-z-nami-postaw-na-promocje-i-reklame-w-portalu-radiotczew-pl
poniedziałek, 23 grudnia 2024 11:14
Reklama

Biznes w szoku. Nowy pomysł ministerstwa zwalił przedsiębiorców z nóg

Resort rozwoju i technologii chce odstąpić od karania pracodawców, którzy na czarno zatrudniają obcokrajowców.

Autor: iStock

 

„Kto powierza cudzoziemcowi nielegalne wykonywanie pracy podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł” – tyle ustawa o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zasady zatem są jasne, ale to nie odstrasza. 

 

W realu jest tak

 

„Funkcjonariusze z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w 2023 roku skontrolowali legalność zatrudnienia cudzoziemców w 316 firmach. Tylko w 25 nie było nieprawidłowości. Zweryfikowali pracę blisko 15 tysięcy obcokrajowców. 2,6 tys. osób wykonywało ją nielegalnie. To głównie obywatele Ukrainy, Gruzji i Mołdawii. 

Mundurowi z MOSG przeprowadzili także przeszło 3 tysiące kontroli legalności pobytu. 887 cudzoziemców przebywało w Polsce nielegalnie” – podał niedawno Tadeusz Gruchalla z Morskiego Oddziału Straży Granicznej w Gdańsku.

 

Nowy pomysł

 

Teraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii przygotowuje zmiany w prawie. Dotyczą one kar za nielegalne zatrudnienie. 

„Środowisko pracodawców sygnalizuje, że powierzający prace cudzoziemcom często nie dysponują odpowiednimi kompetencjami i innymi możliwościami, które pozwoliłyby im na gruntowną weryfikację stanów faktycznych i prawnych związanych z powierzeniem pracy cudzoziemcom” – czytamy w projekcie.

Chodzi o to, żeby nie karać tych, którzy zatrudnili obcokrajowca nieumyślnie.

 

Plus i minus

 

Zdaniem Jakuba Kusa, wiceprzewodniczącego Związku Zawodowego „Budowlani”, jego zapisy „nawiązują do najgorszych tradycji polskiej legislacji, a duża część proponowanych zmian wydaje się katalogiem pomysłów różnych lobbystów” – alarmuje money.pl.

Kusa wyjaśnia, że zmiana zaprocentuje „demontażem rynku pracy i działalności gospodarczej”.

Z kolei Andrzej Kubisiak, wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego i ekspert rynku pracy, widzi w tej zmianie plusy i minusy. Te pierwsze to wzrost konkurencyjności między firmami. Minusy to zachęta do większego napływu cudzoziemców bez prawa pobytu i wykonywania pracy w Polsce.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz

Komentarze

Reklama